Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nu se poate face nimic?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nu se poate face nimic?

Cum este posibil ca , in urma unui control ITM, o firma sa prezinte numai contracte ale unor "angajati" care nu mai lucreaza acolo, fara nici un fel de sanctiune?
Nu se poate verifica ?
1.. De unde stiti dvs. care a fost obiectul controlului, rezultatul sau si ca nu s-au dat sanctiuni?
2. Numai cu ce ati spus nu se poate da un raspuns.
In Romnaia e posbil orice, mai ales daca te bazezi doar pe diligentele autoritatilor publice. Daca doriti rezultate , depuneti dvs. diligentele, sfatul meu si probe mura-in -gura...:D
Stiu de la secretara firmei, care a stat de vb cu inspectorii si care a dat acele contracte.
Probabil cei plecati au depus o sesizare la ITM si controlul acestora s-a rezumat la sesizare.
andsimona a scris:

Stiu de la secretara firmei, care a stat de vb cu inspectorii si care a dat acele contracte.

Poate angajatorul ar trebui sa si schimbe secretara, care se pare ca face publice date care privesc doar firma in cauza. Poate pentru cei care sunt fosti angajati firma sa fi avut incheiate conventii pt recuparare sume de la stat si atunci controalele au fost executate in acest sens, poate au fost sesizari depuse de catre cei ai caror contracte s au controlat.
orca, utilizator