Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nu se poate face nimic?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nu se poate face nimic?

Cum este posibil ca , in urma unui control ITM, o firma sa prezinte numai contracte ale unor "angajati" care nu mai lucreaza acolo, fara nici un fel de sanctiune?
Nu se poate verifica ?
Cautati pe internet adresa unor institutii anti-coruptie. Dat fiind ca sunt si bani la mijloc se pot notifica si institutiile de reglementare fiscala. Angajatorii sunt scutiti de niste taxe pentru fiecare angajat (sau contract). In ultima instanta puteti merge si-n intstanta, dar n-am auzit de inspector al muncii demis inca, nici de politist, iar de procurori nu stiu cati chiar au fost dati afara din parchet dupa ce au fost ridicati.

In Romnaia e posbil orice, mai ales daca te bazezi doar pe diligentele autoritatilor publice. Daca doriti rezultate , depuneti dvs. diligentele, sfatul meu si probe mura-in -gura...

Sa nu fiti surprinsa daca chiar le dati un dosar pe mana "mura-n gura" ITM-ului sau Inspectiei Muncii, dovezi, ancheta, tot, si ei tot nu fac nimic, in ciuda legii sub care sunt organizati. E intr-adevar posibil in romanica.
w0lfshad3, utilizator
andsimona a scris:

Inca nu am facut nici un fel de reclematie. Pentru ca nu stim ce ar trebuie facut si cat de departe ar trebui sa mergem, daca sa-l dam in judecata sau nu.
Nu mi se pare normal ca o firma sa se foloseasca de niste contracte care trebuiau inchise inca din aprilie, persoanele care lucreaza acum nu au nici un fel de contract, iar cei care si-au dat demisiile , apar ca si cum inca continua sa lucreze pentru aceasta societate. Si statele de plata cine le semneaza, pentru ca noi nu.

In acest sens, depuneti o sesizare la ITM sau la Inspectia Muncii in care sa relatati ceea ce spuneti aici.
De asemenea, atasati si copii de pe cererile de demisie astfel incat sa se controleze daca s-a depus sau nu deciziile de incetare a raportului de munca.