avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Activitate SC STAR SIM ASISTENT BROKER DE ASIGURARE SRL

Activitate SC STAR SIM ASISTENT BROKER DE ASIGURARE SRL


"Art. 96. - (1) Functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului. Mentionez ca si eu sunt functionar public am incheiat un contract de mandat cu o firma de broker in asigurari fiind pfa din martie anul trecut si nu sunt incompatibil datorita articolului de mai sus.Pana in prezent nu am avut nici un fel de problema,secretarul primariei unde activez mi-a spus ca este legal ce fac datorita acestui articol.
Sunt asistent in brokeraj si acuma cateva zile m-am inregistrat ca PFA cod CAEN 6622 la REGISTRUL COMERTULUI.Dupa deschiderea PFA-ULUI am mers la ADMINISTRATIA FINANCIARA ptr a ma inregistra si la ei dar aici-a mi-a spus ca sa-r putea sa am nevoie de casa de marcat fiscala.Intrebarea mea este daca trebuie sa-mi achizitionez casa de marcat ptr ca eu nu vad la ce mi-ar folosi,deoarece eu lucrez pe baza de comision care imi intra o-data pe luna in cont si in rest la eliberarea politelor de asigurare tai chitante de la firmele de asigurari pe care le preiau pe baza de proces verbal impreuna cu politele.VA ROG DACA POATE CINEVA SA MA AJUTE CU UN RASPUNS