avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1301 soluții astăzi
Forum Activitate claububu

Activitate claububu

Răspuns la discuția Semnatura falsificata
Pai si rezolva ceva doar cu plangerea la politie? Chiar si dupa atata timp? Nu exista nici un termen limita ?
Pe scurt: Acum aproximativ 15 ani, mama mea era proprietara unui imobil. A girat cu acesta, pentru a o ajuta pe verisoara ei sa obtina un imprumut.
Imprumutul a fost returnat la timp. Dupa cateva luni, matusa mea a falsificat semnatura mamei si a girat din nou cu acelasi imobil pentru un alt imprumut.
Mama nu a avut habar si s-a trezit cu casa scoasa la licitatie si cumparata de altcineva, drept urmare, a pierdut-o.
Notarul care s-a ocupat de acte a fost inchis acum cativa ani pentru luare de mita si fals in acte, daca nu ma insel.
Intrebarea mea este: Se mai poate face ceva acum, dupa atatia ani? O expertiza grafologica ar arata foarte clar ca aceea nu este semnatura mamei mele.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Mostenire
Va multumesc pentru raspunsuri:)
Răspuns la discuția Mostenire
gi_jane2 a scris:

apartamentul nu se poate vinde fara acordul dvs. se va dezbate inainte succesiunea dupa bunica. aveti 1/4.
ar trebui sa aflati daca s-a facut totusi succesiunea dupa bunica, sau daca in timpul vietii, bunica a cedat partea ei, unchiului dvs

Exista vreo modalitate de a afla fara ajutorul unui avocat daca ea a cedat partea sau daca succesiunea a fost facuta? Eu nu am nici un fel de ralatie cu ei, dar totusi nu il pot suna pe unchiul meu sa il intreb daca este proprietar sau co-proprietar.
Discuție Mostenire
Bunica din partea tatalui a avut un apartament impreuna cu fratele tatalui meu, deci erau co-proprietari. Ea a decedat in urma cu 3 ani. Recent am aflat ca vor sa vanda imobilul.
1. Am dreptul la un procent din valoarea imobilului?
2. Daca da, care este acesta?
3. Au dreptul sa vanda apartamentul daca eu nu sunt de acord?
4. Chiar nu am cunostinte juridice, dar dupa moartea bunicii nu trebuia sa fiu contactata? Pentru ca presupun ca s-a facut succesiunea. Sau macar mama mea, eu fiind minora atunci.
Mentionez ca tatal meu a decedat in urma cu 15 ani, sotul bunicii era decedat la data cumpararii imobilului, iar fratele sau este casatorit si are un copil.
Multumesc anticipat,
Claudia