avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate vasilicastefan

Activitate vasilicastefan

Nu am inteles mare lucru.Am citit si eu ca se poate intrerupe prescriptia executarii dar nu imi spuneti nimic in ce conditii.
Multumesc,
nu inteleg de ce este irelevanta.?sentinta definitiva a fost data in data de 18.04.2007.
sentinta a fost un an cu executare.
cum se calculeaza prescriptia.?
va multumesc.
sentinta definitiva un an cu executare in data de 18.04 2007.
multumesc.
Buna ziua,
Fratele a meu fost condamnat in Romania pentru coducere fara permis.Pronuntarea definitiva a sentintei a fost data in timp ce el era plecat in Italia.(18.04.2007)Nefiind in tara a fost dat in urmarire generala si prins in Italia.A fost arestat o perioada (cca 30 zile ) in Italia si a avut loc un proces .Italienii nu la u extradat pe motiv ca in acea vreme in Italia ,conducerea fara permis nu se pedepsea cu inchisoare si iau dat drumul.Cateva luni a mers de doua ori pe saptamana la chestura si semna ceva (nu stiu exact din ce motiv)A vocatul pe care la avut acolo(platit nu din oficiu)ia spus atunci ca poate veni in romania in martie 2014 adica anul acesta.Intrebarea mea este poate veni in siguranta fara sa fie arestat?Sau ca sa poata veni trebuie sa faca ceva?(adica un proces sau ceva de genul)Unii spun ca deabia peste 10 ani se prescrie pedeapsa lui adica in 2017 si ca justitia italiana nu putea sa-i dea verdictul cu privire la condamnarea de aici.
In speranta ca imi veti raspunde va multumesc anticipat si va doresc o seara minunata.
Răspuns la discuția Cesionare firma
vasilicastefan a scris:

buna ziua,
va rog sa-mi da-ti un raspuns la urmatoarea problema.
in luna noiembrie am preluat o firma de paza ,fostul patron nu a vrut sa mai continue acctivitatea.
am preluat-o cu toate datoriile care erau.aveam de incasat niste bani pe prestari servicii din luna iulie august.va spun ca aveam ptr.ca am lucrat in cadrul firmei pina pe data de 31 august 2013.
dupa preluare pe la jumatatea luni noiembrie si dupa negocieri cu beneficiarii au inceput sa achite din facturi.nici pina la aceasta data nu s-au achitat de toate facturile.am incercat sa achit din datoriile de la fisc,au inceput cheltuielile ptr obtinerea autorizatiilor de functionare si automat penalitatile au crescut si am ajuns la momentul acesta sa nu mai pot sa platesc datoriile pe care le-am prelut.
va rog sa-mi spune-ti care este calea legala ptr.a o inchide si ce obligatii i-mi revin deoarece i-mi dau seama ca nu o pot duce mai departe din cauza datoriilor preluate in noiembrie.am achitat inclusiv salarii restanta la fosti angajati .
va multumesc si astept un raspuns.
cu stima


Discuție Cesionare firma
buna ziua,
va rog sa-mi da-ti un raspuns la urmatoarea problema.
in luna noiembrie am preluat o firma de paza ,fostul patron nu a vrut sa mai continue acctivitatea.
am preluat-o cu toate datoriile care erau.aveam de incasat niste bani pe prestari servicii din luna iulie august.va spun ca aveam ptr.ca am lucrat in cadrul firmei pina pe data de 31 august 2013.
dupa preluare pe la jumatatea luni noiembrie si dupa negocieri cu beneficiarii au inceput sa achite din facturi.nici pina la aceasta data nu s-au achitat de toate facturile.am incercat sa achit din datoriile de la fisc,au inceput cheltuielile ptr obtinerea autorizatiilor de functionare si automat penalitatile au crescut si am ajuns la momentul acesta sa nu mai pot sa platesc datoriile pe care le-am prelut.
va rog sa-mi spune-ti care este calea legala ptr.a o inchide si ce obligatii i-mi revin deoarece i-mi dau seama ca nu o pot duce mai departe din cauza datoriilor preluate in noiembrie.am achitat inclusiv salarii restanta la fosti angajati .
va multumesc si astept un raspuns.
cu stima
Răspuns la discuția donatie
DAR CUM POT SA VAD ACTUL DE DONATIE DACA EXISTA
PTR CA NU AM VAZUT NICI UN ACT DE DONATIE NICI PARINTI MEI-MAMA MAI TRAIESTE-NICI ALTCINEVA DIN FAMILIE
Răspuns la discuția donatie
in anul1995 bunica - a donat-asa mia sa spus de la primarie uneia dintre fete in conditiile in care bunica locuia si era intretinuta de parinti mei ,sora tatalui meu.terenul a fost lucrat ,intretinut numai de mine fara sa primesc nimic de la nimeni.actul de proprietate nu se stie unde este,iar de atunci nimeni nu se intereseaza ,sau sa plateasca ceva ptr el.
mi sa spus ca exista un act de donatie pentru matusa mea dar care a decedat .
actul de donatie se ataca individual sau trebuie si ceilalti membri ai familiei sa particie ,deoarece mai sunt patru frati in viata dar nu stiu unde locuiesc.
va cmultumesc
Discuție donatie
buna ziua
va rog sami spuneti daca un act de donatie se poate ataca in instanta,
ce trebuie dovedit ptr a putea ataca actul in instanta in conditiile in care nu am vazut acest act si de la primarie mi sa spus ca exista dar nul pot vedea.-act donatie pamint-
va multumesc.
buna ziua
doresc sa deschid un pfa in ssm si psi
am curs de ssm ,120 ore
pot sa deschid pfa
va multumesc