avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1046 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesionare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesionare firma

buna ziua,
va rog sa-mi da-ti un raspuns la urmatoarea problema.
in luna noiembrie am preluat o firma de paza ,fostul patron nu a vrut sa mai continue acctivitatea.
am preluat-o cu toate datoriile care erau.aveam de incasat niste bani pe prestari servicii din luna iulie august.va spun ca aveam ptr.ca am lucrat in cadrul firmei pina pe data de 31 august 2013.
dupa preluare pe la jumatatea luni noiembrie si dupa negocieri cu beneficiarii au inceput sa achite din facturi.nici pina la aceasta data nu s-au achitat de toate facturile.am incercat sa achit din datoriile de la fisc,au inceput cheltuielile ptr obtinerea autorizatiilor de functionare si automat penalitatile au crescut si am ajuns la momentul acesta sa nu mai pot sa platesc datoriile pe care le-am prelut.
va rog sa-mi spune-ti care este calea legala ptr.a o inchide si ce obligatii i-mi revin deoarece i-mi dau seama ca nu o pot duce mai departe din cauza datoriilor preluate in noiembrie.am achitat inclusiv salarii restanta la fosti angajati .
va multumesc si astept un raspuns.
cu stima
vasilicastefan a scris:

buna ziua,
va rog sa-mi da-ti un raspuns la urmatoarea problema.
in luna noiembrie am preluat o firma de paza ,fostul patron nu a vrut sa mai continue acctivitatea.
am preluat-o cu toate datoriile care erau.aveam de incasat niste bani pe prestari servicii din luna iulie august.va spun ca aveam ptr.ca am lucrat in cadrul firmei pina pe data de 31 august 2013.
dupa preluare pe la jumatatea luni noiembrie si dupa negocieri cu beneficiarii au inceput sa achite din facturi.nici pina la aceasta data nu s-au achitat de toate facturile.am incercat sa achit din datoriile de la fisc,au inceput cheltuielile ptr obtinerea autorizatiilor de functionare si automat penalitatile au crescut si am ajuns la momentul acesta sa nu mai pot sa platesc datoriile pe care le-am prelut.
va rog sa-mi spune-ti care este calea legala ptr.a o inchide si ce obligatii i-mi revin deoarece i-mi dau seama ca nu o pot duce mai departe din cauza datoriilor preluate in noiembrie.am achitat inclusiv salarii restanta la fosti angajati .
va multumesc si astept un raspuns.
cu stima


Buna ziua
In cazul in care sumele de incasat nu sunt prescrise, notificati debitorii iar mai apoi introduceti actiune in instanta in vederea recuperarii acestora. In paralel suspendati activitatea societatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorie prescrisa? porumbel2007 porumbel2007 Buna seara am si eu o nelamurire in septembrie 2009 am achitat ultima rata la un credit care are ultima rata scadenta septembrie 2014 la o banca si din acel ... (vezi toată discuția)
Repunere pe rol a unei facturi fiscale care nu a fost preluata la fuziune murarupetrea murarupetrea Vin prin prezentul si va comunic ca in Luna Noiembrie 2006, am facut un Proiect de fuziune la doua societati a caror Administrator eram, intrucit societatea ... (vezi toată discuția)
Salarii neplatite CostelD CostelD Stimate Doamne/Stimati Domni Eu si colegii mei suntem in urmatoarea situatie: firma la care suntem angajati nu ne-a mai platit salariile din luna august 2010. ... (vezi toată discuția)