Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii neplatite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii neplatite

Stimate Doamne/Stimati Domni
Eu si colegii mei suntem in urmatoarea situatie: firma la care suntem angajati nu ne-a mai platit salariile din luna august 2010. In luna noiembrie 2010 firma a fost preluata de catre un alt investitor (patron). Nici acest nou patron nu si-a achitat obligatiile salariale fata de angajati si ne-a spus ca se vor esalona platile doar de la momentul de la care el a cumparat firma adica 1 noiembrie 2010. Am inteles, de pe acest forum ca se poate incepe o actiune judecatoreasca. Intrebarea mea e urmatoarea: este legal ca noul patron sa plateasca salariile restante doar de la momentul 1 noiembrie 2010 sau trebuie sa plateasca toate restantele? Mentionez ca s-au facut 2 sesizari la ITM si in raspunsul la cea de a doua ni se recomanda sa ne adresam instantei.
Va multumesc pentru raspuns.
Legea 67 din 22 martie 2006 privind protecţia drepturilor salariaţilor în cazul transferului întreprinderii, al unităţii sau al unor părţi ale acestora, va protejeaza interesele. Instanta este cea care poate obliga angajatorul sa-si respecte obligatiile.
Trebuie sa se plateasca toate restantele salariale. Cand se preia o firma se preiau atat creantele (activul) si datoriile ( pasivul).
Cea csare va datoreaza plata salariilor este firma si nu patronul/administratorul, sau alta persoana cu putere de decizie.
Puteti: 1. fie sa actionati in judecata fiecare separat pentru salariile pe care ar fi trebuit sa le incasati;
2. fie sa formulati o cerere de deschidere a procedurii insolventei (adica faliment) daca aveti de incasat cel putin contravaloarea a 6 salarii medii pe economie.