avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1066 soluții astăzi
Forum Activitate _tania.

Activitate _tania.

Răspuns la discuția Deranjarea linistii publice
Si inca o intrebare: PV politistul trebuie sa il incheie la fata locului sau poate sa il scrie cand se intoarce la sectie?
Răspuns la discuția Deranjarea linistii publice
Ok, dar faptul ca stapana te injura birjareste pentru ca ai indraznit sa ii atragi atentia ca masina ta nu este WC public, este sau nu o incalcare a legii?
Răspuns la discuția Deranjarea linistii publice
Aici este cumva o alta situatie pentru ca nu sotul meu a fost cel care a lovit primul si, in plus, ceea ce mi se pare strigator la cer este ca trebuie sa tac din gura cand cineva isi bate joc de lucrul meu, de frica sa nu deranjez linistea publica. In plus, eu chiar i-am atras atentia duduii intr-un mod mai mult decat civilzat, ea fiind cea care a inceput sa urle pentru ca am indraznit sa ii atrag atentia.
Serios... am senzatia ca traim in tara in care legile sunt aplicate dupa ureche.
Răspuns la discuția Deranjarea linistii publice
Exact asa am incercat sa ii explic si eu duduii cu cainele, schimband perspectiva.
Răspuns la discuția Deranjarea linistii publice
mai exact? :)
Răspuns la discuția Deranjarea linistii publice
Multumesc pentru raspunsuri.
Am urmatoarele comentarii:
- nu vad de ce as accepta faptul ca daca un caine fara stapan (care nu are nicio vina) urineaza pe bunul meu, implicit trebuie sa accept sa urineze si un caine al carui stapan il lasa intentionat sa urineze acolo. Mai mult decat atat, atunci cand ii atrag atentia, fara sa deranjez in niciun fel linistea publica (decat probabil linistea proprietarului de caine care isi bate jos de bunul meu), sunt injurata. Sunt un on care iubeste animalele si inteleg ca prezenta pe strazi a cainilor comunitari este cumva tot rezultatul greselilor noastre, a oamenilor in general, greaseala pe care mi-o asum ca parte a acestei specii umane, dar in continuare nu vreau sa acceptam la nesfarsit aceste mizerii ca fiind rupte din normalitate.
- eu nu am certitudinea ca ei au depus vreo plangere pentru ca aseara doar i-am vazut la sectia de politie, dar nu stiu exact ce au facut si in niciun caz nu cred ca mai este loc de impacare daca plangerea a fost totusi depusa
- de nicio parte nu este vorba de lovituri cauzatoate de leziuni
- totusi eu nu am dreptul sa deschid gura si si sa ii fac duduii observatie ca imi deterioreaza un bun, de frica faptului ca sunt acuzata de deranjarea linistii si ordinii publice???!!! pentru ca eu nu inteleg totusi de ce imi iau aceasta amenda?
- pentru faptul ca masina tatalui meu este pe post de toaleta pentru cainele duduii, eu ce fel de plangere pot depune?
Buna ziua,

Aseara mi s-a intamplat urmatorul lucru: Veneam de la cumparaturi impruna cu sotul meu si cei doi copii, am parcat in fata blocului vis-a-vis de masina parcata a tatalui meu. La roata tatalui meu un caine cu doi stapana urina pe roata si m-am dus si am intrebat stapana in cel mai civilizat mod daca considera ca este normal sa isi lase cainele sa urineze pe bunurilor altor oameni.

Ca si paranteza, de cate ori copiii mei in varsta de 4 ani sunt plimbati cu masina tatalui meu ei sunt foarte preocupati de roti, tot timpul sunt tentati sa puna mana pe ele, in plus, de cate ori coboram din masina trebuie sa ne uitam foarte atent sa nu calcam intr-un rahat. Am facut aceasta paranteza ca sa imi intelegeri parerea.

Stapana cainelui instantaneu a fost foarte deranjata de observatia mea si a inceput sa vorbeasca foarte tare si sa ne injure foarte urat atat pe mine, cat si pe sotul meu. Sotul meu a coborat din masina pentru a merge sa vorbeasca cu ea pentru ca era mai mult decat obraznica, nu tinea absolut cont nici de diferenta de varsta si nici de faptul ca eu ii vorbisem civilizat si cainele ei a venit spre piciorul sotului meu, acesta din reflex lovindu-l. Dupa care, stapana cainelui l-a lovit pe sotul meu iar sotul meu a lovit-o pe ea.

Ea si partenerul ei au chemat Politia si Politia ne-a dat amenda tuturor pentru deranjarea linistii publice intre 500 si 1500 lei. Politia m-a intrebat atat pe mine cat si pe sotul meu daca vrem sa semnam procesul verbal iar eu am spus ca nu pot sa afirm ca semnez ceva atata timp cat nu vad ce scrie in acel PV si, mai mult decat atat nu pot fi de acord sa primesc amenda pentru faptul ca am facut observatie unui posesor de caine ca nu este normal sa il lase sa urineze pe lucrurile altor oameni.

Nu stiu cum sa procedez pentru ca sunt revoltata din mai multe puncte de vedere:
1. Se punea problema ca sotul meu era vinovatul principal al acestui scandal pentru ca a dat intr-o femeie, deci femeia a lovit prima
2. Nu mi se pare normal sa platesc amenda pentru cele descrise mai sus, nici eu si nici sotul meu
3. Nu mi se pare normal ca agentul de Politie sa imi spuna ca eu am exagerat atragandu-i atentia duduii, pe motiv ca la noi in Romania oricum asa se intampla... Deci consider ca, din considerentul "asa este la noi in Romania" si ca unor le place sa se complaca intr-o situatie anormala, agentul este partinitor

Aseara am fost la Politie atat noi cat si ceilalti sa depunem plangere penala. Noi nu am depus aseara, fiind informati ca avem la dispozitie 90 de zile sa facem acest lucru iar ceilalti nu stiu in ce sens au depus plangerea penala (daca au depus-o) dar banuiesc ca personajul feminim s-a plans ca a fost lovita de un barbat.

Ma gandeam ca ar fi bine sa depun plangere atat eu, cat si sotul meu: eu pentru faptul ca nu sunt de acord ca un stapan de caine sa isi lase cainele sa urineze pe lucrurile altor oameni si sotul meu pentru ca a fost lovit.

Oricum, consider ca nu este o situatie pe care sa o tolerez si as vrea sa fac ceva in sensul acesta pentru ca nu vreau sa platesc amenda dupa principiul "si injurata si cu banii luati".

Daca se poate sa ma ajutati cu un sfat ca si demers legal, va multumesc anticipat.

O zi cat mai buna tuturor.
Buna ziua!

Doresc sa stiu daca exista un oficiu, cu exceptia Casa Pensiilor, unde se pot calcula pensiile, eventual contra-cost. In acest sens as dori si un contact (telefon, adresa etc.)

Pentru oricine ma poate ajuta cu un astfel de raspuns, doresc sa va multumesc anticipat!

O zi buna!
Multumesc!
Imediat cum m-am intors din CIC mi-au incheiat vechiul contract si mi-au facut pe perioada determinata.

Concediul CIC se ia in calcul la vechimea in campul muncii?