avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate pb

Activitate pb

Răspuns la discuția inregistrare platitor TVA
pb a scris:

Si acum trebuie sa ma inscriu in ROI si sa depun apoi declaratii 390 retroactiv de la 1 ianuarie 2010 incoace? Dupa ce sunt inscris in ROI primesc ceva cod care il comunic furnizorilor din UE ca ei sa scoata TVA-ul de pe factura si eu sa platesc TVA-ul ulterior in RO?

Oricum, am cautat aplicatia pentru declaratia 301, misto din partea guvernului sa faca un ***** de .exe care merge pe windows si atat.


Nimeni nimic ?
Răspuns la discuția inregistrare platitor TVA
Si acum trebuie sa ma inscriu in ROI si sa depun apoi declaratii 390 retroactiv de la 1 ianuarie 2010 incoace? Dupa ce sunt inscris in ROI primesc ceva cod care il comunic furnizorilor din UE ca ei sa scoata TVA-ul de pe factura si eu sa platesc TVA-ul ulterior in RO?

Oricum, am cautat aplicatia pentru declaratia 301, misto din partea guvernului sa faca un ***** de .exe care merge pe windows si atat.
Răspuns la discuția inregistrare platitor TVA
pb a scris:

Aha, deci daca erau doar bunuri sub 10.000 nu trebuia sa fac pt TVA intracomunitar, dar pentru ca am si servicii e obligatoriu fara exceptie sub plafon.

Pe urma facturez in Romania normal fara TVA
la furnizorii mei din afara in UE le trimit viitorul cod TVA intracomunitar si daca facturez in UE pun cu TVA 24% ?



Si pe langa problema de mai sus, ce se intampla daca eu am primit servicii din UE inca de la 1 ian 2010 pana in prezent?
Răspuns la discuția inregistrare platitor TVA
Aha, deci daca erau doar bunuri sub 10.000 nu trebuia sa fac pt TVA intracomunitar, dar pentru ca am si servicii e obligatoriu fara exceptie sub plafon.

Pe urma facturez in Romania normal fara TVA
la furnizorii mei din afara in UE le trimit viitorul cod TVA intracomunitar si daca facturez in UE pun cu TVA 24% ?

Răspuns la discuția inregistrare platitor TVA
Vineri inainte sa deschid topicul am vorbit cu o cunostinta care lucreaza la o firma de contabilitate. Astazi m-a sunat si mi-a spus urmatoarele:

Ca trebuie sa fac o declaratie VIES sau ceva de genul, sa ma inscriu in registrul operatorilor intracomunitari daca am beneficiat de servicii sau bunuri (nu mai stiu care erau exceptate) din UE, cat am si facturat servicii in UE la juridice si firme.

Pana la urma cum trebuie facut?
Răspuns la discuția inregistrare platitor TVA
Mersi. E super atunci pentru ca achiziitiile intracomunitare nu depasesc 2000 EUR / an iar CA e la jumate fata de 35.000 . Deci pot sa stau inca linistit.

Multumesc
Buna ziua,

Iarasi a aparut o problema. Pe firma pe care fac activitate nu am avut de la infiintare (1997) o CA mai mare de 35.000 EUR pe an. Inca de la infiintare pana in prezent firma nu a fost platitoare de TVA.

cam 80% din business sunt serviciile IT (sunt facturat din UE / non-UE , si facturez in UE / non-UE). Tarile non-UE includ si Hong Kong / Malaezia / SUA etc.

cam 20% din business, ocazional, sunt si piese de schimb electronice, service pe utilaje, si echipamente IT (cumparate din UE, si din afara UE), care apoi sunt folosite fie pentru serviciile oferite, fie pentru service la clienti (deci revandu-te).

Intrebarea este daca trebuie sau nu sa trec platitor de TVA in conditiile de mai sus, sau se aplica in continuare exceptia cu neplatitor de TVA pana ajung la CA 35.000 EUR.
Răspuns la discuția SRL-D daca am deja SRL?
Chiar astazi am citit despre Kogalniceanu, si probabil pe ala o sa merg (activitatea e de 7 ani)
Răspuns la discuția SRL-D daca am deja SRL?
Aha, mersi de informatii. Mai este o varianta. Se poate ca noul SRL-D sa aiba un asociat unic, X (care satisface conditiile), iar administratorul sa fiu eu?
Salut,

Vroiam o confirmare. Nu pot sa fac un SRL-D si sa beneficiez de scutirile pana la 4 angajati / 10.000 EUR nerambursabili daca sunt deja asociat (sub 50%) intr-un SRL?

Am 23 de ani si nu am putut astepta statul cu ale lui beneficii pana la pastile cailor, dar acum ca sunt ar fi super daca as putea accesa astfel de facilitati.

Daca nu e posibil sa fac un SRL-D exista alte programe in conditiile in care sunt deja intr-un SRL pe profit?