avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate Ciocirlan Virgil

Activitate Ciocirlan Virgil

Discuție litigii
Taxele de prima inmatriculare platite de catre utilizatorul unui autoturism luat in leasing se restituie le rezilierea contractului de leasing si cind autoturismul a fost distribuit altui utilizator?
Nici faptul ca in 1994 eram militar iar in 2002 cu mult timp inaite de aparitia legii respective,prin reorganizarea Politiei am devenit functionar public cu statut special , depunand al juramant si semnand alte angajamente nu "retroactiveaza realitatea"?
Din anul 2006 tot incerc sa obtin plata contravalorii cheltuielilor cu chiria sau cu transportul la si de la locul de munca dar nu mi-se da un raspuns clar.
Pot sau nu pot beneficia de plata acestor drepturi legale. Conform dispozitiilor art. 1al.1 din HG.284/2005 si art. 31din Lg.360/2002 privind statutul politistului..."politistul mutat in interesul serviciului intr-o alta localitatedecit cea in care isi are domiciliul, in situatia in care nu efectueaza naveta, ori nu are locuinta proprietate personala si nu i se poate acorda spatiu de locuit are dreptul la compensarea chiriei lunare..."dar toti se cramponeaza de faptul ca in anul 1994 eu m-am mutat la cerere la IPJ.Olt si ca vezi doamne nu am dreptul dar fara am da un raspuns clar. Degeaba le-am spus ca in 1994 nu se plateau asemenea drepturi, ca legea este din 2002 si conform codului civil si constitutiei legea prevede pentru viitor ,nu se aplica retroactiv, si nici macar expres nu prevede limitele de aplicare nu vor si pace. Ce pot face? Mi s-a spus sa atact adresesle la instanta de contencios administrativ dar nu am un model de cerere. Puteti nsa ma ajutati?
X-ulescucumparat de la defuncta Cooperativa de consum Dobroteasa, jud. Olt, prin licitatie magazinul satesc Chilia,dar in documentul de vainzare nu se face nici o remarca cu privire la teren. De la Consiliul Judetean nu pot obtine Hotarirea prin care s-au infiintat aceste cooperative de consum, de la Federalcoop nu pot obtine actele de constructie a magazinului decit o adeverinta prin care se spune ca are drept de folosinta pentru suprafata de 111.. mp.ppe timpul existentei constructiei. A solicitat Comisiei Locale acordarea dreptului de folosinta, concesionare sau chiar vinzare dar a fost refuzat. A solicitat prin instante acordarea dreptului de folosinta conform legii i s-au respins actiunile pe motiv ""ca nu au facut dovada constituirii acestui drept prin conventie incheiata intre constructor si proprietarul terenurilor pe care s-a ridicat constructia ""conf. disp art. 1169 C.civ. Cum poate obtine acest drept. Ce spune jurisprudenta in aceasta situatie?