avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1482 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters148946

Activitate ContSters148946

Va multumesc din nou!
Buna dimineata!
Este vorba de art. 52 lit. c din Legea 53/2003.
Va multumesc mult de tot. Imi puteti spune, va rog, care este baza elegala pentru a face plingere impotriva angajatorului?
Buna seara!

Este posibil ca un contract de munca sa fie suspendat retroactiv? De fapt, un salariat angajat cu carte de munca intr-o institutie publica vine la serviciu zilnic, iar astazi( sa zicem), i se aduce la cunostinta ca i se suspenda contractul de munca cu o luna in urma. Mentionez ca angajatul a primit salariul intreg pe luna anterioara, deoarece la momentul respectiv nimeni nu stia ca i se va suspenda contractul de munca.
Răspuns la discuția calcul salarii
Este corect
Nu se ia in calcul.
Pe fluturasul de salariu nu aveti cumva toate elementele salariale pe care le-ati avut si in luna iunie, dupa care este calculat un total brut si apoi un total brut diminuat ( care este diminuat conform Legii 118 ) ?
Norma de hrana este diminuata si ea tot conform Legii 118.
Eu asa cred ca apare pe fluturas!
Răspuns la discuția Dosar penal
Buna ziua

Referitor la faptul ca sunt acuzatii de abuz in serviciu, vreau sa va spun eu nu am stiut despre faptul ca acea persoana s-a folosit de identitatea altei persoane. La Politie trebuia sa merg eu luni, dar a fost aparatorul( cu delegatia facuta de mine ) si nu a reusit sa vada dosarul. Spune in schimb, ca de marti am devenit inculpat, iar dupa ce vede dosarul vrea sa mergem impreuna pentru declaratia pe care urmeaza sa o dau.Avocatul spune ca vrea sa mearga de la inceput pe achitare. Ce sanse credeti ca am sa obtin nup?

Va multumesc anticipat

Răspuns la discuția Dosar penal
Buna ziua
Am vorbit cu un avocat sa ma reprezinte la Politie. Am aflat ca de fapt sunt acuzatii de abuz in serviciu la adresa mea. Intrebarea care se pune este daca eu nu am vazut ca m-a pacalit persoana respectiva, atunci nu a vazut nici casiera in momentul in care i-a dat banii?
Ceconsecinte ar putea fi?
Va multumesc anticipat
Discuție Dosar penal
Buna ziua
Am fost consilier de credite la o banca. In prezent nu mai lucrez acolo. In anul 2008, am fost chemata la politie pentru a da o declaratie in legatura cu un dosar de credit pe care l-am instrumentat in anul 2007( persoana care a beneficiat de credit-pensionara- sustine ca nu a fost ea la banca si nu a luat banii, cu toate ca eu, ca si consilier decat am luat actele, le-am supus spre aprobare analistului de credite si a fost aprobat de un comitet de credite, dupa care a ridicat banii de la casierie-la politie am aflat ca ar fi vorba despre o persoana care ar fi in spatele mai multor credite care s-ar fi dat la mai multe banci ). De atunci nu am mai stiut nimic de acel dosar. Astazi, am primit citatie in calitate de invinuit in dosarul penal din 2008, pentru a ma prezenta maine la politie, eventual si cu un aparator. Problema este daca sa ma prezint sau nu cu un aparator si ce implicatie poate avea aceasta urmarire( presupun ca dosarul a fot trimis la parchet, de unde s-a reintors pentru mai multe lamuriri).
Sper sa primesc raspuns cat mai curand
Multumesc