avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Activitate dragos.rusu

Activitate dragos.rusu

Răspuns la discuția Diurna in Romania
Buna ziua,

Am deschis si alt subiect, dar avand in vedere ca discutia e deja inceputa aici si nu am primit raspuns dincolo, m-am gandit sa repostez.

Nu am reusit sa gasesc in legile precizate mai sus ce se intampla in situatia in care delegatul are zi de concediu (doar 1 zi sau o perioada care include un weekend).
Practic sunt delegat pe termen lung (+1 an) si s-a decis ca salariul sa fie impartit (din motive obiective: diurna nu e impozabila) in 2: 50% diurna, 50% pe CIM.

Totusi, in CIM sunt specificate zile libere. Daca fac uz de aceste zile libere, diurna pentru aceste zile mai trebuie platita?
In cazul in care se ia o vineri si o luni liber (deci 2 zile de concediu), pentru weekend (cele 2 zile intermediare) trebuie platita diurna?

Mentionez ca atunci cand am semnat aceasta impartire a salariului nu mi-au fost aduse la cunostinta ca acestea nu vor fi platite.
Mentionez de asemenea ca acea parte de salariu (50%) e impartita pe zile calendaristice.


Si ca ultima nota, ati mentionat de:
- o indemnizatie zilnica in valuta, denumita diurna,
- o suma zilnica in valuta, denumita plafon de cazare, in limita careia personalul trebuie sa-si acopere cheltuielile de cazare.
=> sunt deplasat de 11 luni, dar am primit (de comun acord ce e drept) doar diurna, fara suma pentru plafon de cazare.



Multumesc anticipat pentru raspuns,

--
Cu respect,
Dragos Rusu





Buna ziua,

In cazul in care totusi cineva are un raspuns, macar legea care specifica aceste aspecte si incerc sa o citesc eu.

Multumesc,
Dragos
Buna ziua,

Sunt angajat intr-o firma romaneasca de resurse umane si primesc atat salariul normal (50%) cat si diurna (50%) pentru deplasarea/inchirierea catre o alta companie din Franta (din acelasi grup).

As avea 2 intrebari legat de plata diurnei:
1) zilele de concediu se platesc?
=> doamna care reprezinta compania romaneasca m-a informat ca nu.
2) daca zilele de concediu sunt vineri si luni, weekendul dintre cele 2 zile de concediu se plateste?

In cazul in care raspunsul e afirmativ la una din cele 2 intrebari, va rog sa imi precizati si articolul sau legea care specifica acest detaliu.

Mentionez ca partea de venit din diurna a fost impartita pe zi calendaristica si exista o suma setata in contract pe zi calendaristica.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri,

--
Cu respect,
Dragos Rusu
Răspuns la discuția Carte de munca + PFA
aianaa a scris:

cheltuielile necesare pentru ca PFA-ul sa-si poata desfasura activitatea (ex: chirie ptr sediu, utilitati ptr sediu, consumabile etc) sunt deductibile in limitele prevazute de Codul Fiscal, astfel cu cat cheltuielile deductibile sunt mai mari cu atat scade impozitul .

Puteti factura si in EURO.

La medicul de familie faceti dovada calitatii de asigurat cu adeverinta de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.


Multumesc pentru raspuns.
Aveti idee daca exista cheltuieli deductibile la venitul normat?


--
Cu respect,
Dragos
monimiron a scris:

avantajul unei sume mai mari este doar pentru stagiu de cotizare la pensie, la punctele de pesnie castigati, suma de plecare poate fi si 100lei cum vreti dvs., dar luati in calcul cota de 31,3% care se aplica lunar sumei pe care o declarati in contract, contractul cu casa de pensii se incheie o singura data si nu trebuie reinnoit anual , cand inchideti pfa incetati si contractul cu casa de pensii !



Aha. Multumesc frumos pentru toate informatiile oferite aici.
In sfarsit am inteles :)
monimiron a scris:

in cazul in care nu aveti contract de munca , sunteti obligat ca PFA sa incheiati contract cu casa de pensii pe o contributie minima pe care o alegeti dvs


Deocamdata sunt pe cartea de munca, dar eram interesat de o eventuala trecere pe PFA.

Aha. Stiti cumva si care este suma de plecare, sau unde este precizat in lege ce avantaje genereaza contributia unei sume mai mari?

As mai avea si o alta intrebare: contractul cu casa de pensii: cand trebuie incheiat si daca trebuie reinnoit anual.


Multumesc mult pentru raspunsuri.


Cu respect,
Dragos
Buna ziua,

In cazul in care o persoana trece de pe contractul de munca pe PFA la norma de venit, ce obligatii are fata de Casa de Pensii?

Cineva mi-a spus: min 16 RON lunar
In alte posturi aici pe forum am gasit ceva peste 30% (probabil din venitul normat).

Imi puteti da mai multe detalii?

Am cautat si nu am reusit sa gasesc un post cu aceste informatii, majoritatea sunt in legatura cu CASS (sanatate).


Multumesc anticipat,


Cu respect,
Dragos
Buna ziua,

As fi interesat care ar fi costurile reale pentru un PFA (norma de venit) daca exista si o carte de munca asociata.

Incerc sa postez ceea ce stiu:
1) 5.5% - sanatate - obligatoriu, chiar daca exista si o carte de munca (din venitul real sau din norma de venit?)
=> Fiindca am aflat ulterior ca e la norma de venit, o sa raspund tot eu :) Concluzie: se va plati 21.5% din venitul la norma.
2) minim 16 RON pentru pensii - (este obligatoriu cu carte de munca?)
3) Impozitul de 16% pe norma de venit - (banuiesc ca este obligatoriu)

Intrebari
1) Ar mai fi si alte costuri in afara de cele specificate?
2) In cazul in care exista facturi lunare cu cheltuieli pe PFA, cum afecteaza acestea impozitul? Din cate stiu 19% din valoarea lor va fi scazuta din impozit.
a) Se accepta si facturi externe in EURO? (Spania, Franta, Anglia)
b) Ce se intampla cand cuantumul de 19% din facturi/cheltuieli depaseste valoare impozitului?

3) In cazul in care exista doar venit pe PFA, cum se justifica plata pentru sanatate in fata medicului de familie?
4) Puteti aprecia in ce sens s-ar putea schimba legea pentru PFA-uri?

Multumesc frumos anticipat,

--
Cu respect,
Dragos