avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1421 soluții astăzi
Forum Activitate ndorina61

Activitate ndorina61

Buna ziua.Am o somatie de executare silita potrivit art.387 si art.411 din codul de procedura civila cu titluri executorii cu suma de 21526 lei daune morale ;429 lei daune materiale ;2722 lei onorariu executare silita si 137 lei cheltuieli de executare.I. in urma unui proces penal pentru lovire castigat pe baza declaratiilor partii vatamate fara nici un martor proces in care doar staruinta ei in decursul a 8 ani a avut castic de cauza in fata instantei executorul ma obliga sa platesc toata suma mai sus mentionata in doua zile nici nu vrea sa auda de proprire pe salar spunandu-mi ca in caz contrar va transforma pedeapsa de 3 luni cu suspendare conditionata pe o perioada de 2 ani in 3 luni cu privare de libertate .Doresc sa stiu daca am dreptul sa beneficiez de dreptul de a plati cu proprire pe salariu a daunelor impuse.Mentionez ca nu am in proprietate locuinta sau masina decat bunuri mobile necesare traiului decent in schimb mama mea are apartamentul unde locuiesc impreuna cu ea si cu sotia avand si un copil in varsta de 3 ani /Partea vatamata doreste ca imobilul mamei sa fie executat silit.Este posibil asa ceva oare .executorul nu vrea sa faca demersurile pentru plata datoriei cu proprire pe salar deoarece spune ca nu exista asa ceva in codul de procedura civila.Eu lucrex ca sofer la o firma de transport international si am sa revin in tara abia in luna dec. ac La ce pot sa ma astept din partea executorului in aceste imprejurari /Va multumesc anticipat


va multumesc ca mi-ati raspuns la intrebare,dar nu inteleg sensul definitiilor de daune materiale si daune morale.la politie am fost si misa spus ca inca nu au primit rezultatul necropsiei accidentul s-a produs la 20 de metri de locul unde locuiesc si din acest motiv am fost nevoita sa ma mut in alt oras deoarece mi-a fost greu sa ies din casa si sa dau cu ochii de locul tragediei in plus am fost informata la vremea respectiva de catre organul de cercetare penala ca in urma verificarilor de catre procuratura a autobuzului s-au gasit nereguli la sistemele de directie si franare.doresc sa stiu daca societatea este raspunzatoare ca a pus in circulatie un mijloc de transport in comun cu asemenea defectiuni
in data de 21 noiembrie 2008 mama mea a fost accidentata mortal pe trecere de pietoni de catre un autobuz al sc transurban smfiind tarata 20 de metri pe carosabil nici in ziua de azi 31 mai 2010 nu am primit nici un raspuns de la organele de cercetare soferul vinovat este bine merci in stare de libertate ce pot face in aceasta situatie?????chiar se poate ca cineva care a omorat un om sa scape nepedepsit?