avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 913 soluții astăzi
Forum Activitate Diana Catalina

Activitate Diana Catalina

Mii de multumiri pentru raspuns.
Nu imi era clar daca noua lege ingradeste cumva dreptul tatalui de a continua concediul de crestere copil inceput de mama.
O zi buna
Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti pe cat se poate intr-o problema legata de indemnizatia si concediul de crestere copil pana la varsta de 2 ani.
Am nascut in 2010 luna octombrie; in momentul de fata sunt inca in cele 126 zile care se iau inainte de intrarea in concediul de crestere copil.
Datorita faptului ca fiul meu are doar 3 luni as vrea sa intru in concediul de crestere inca 3 luni pana ce ii diversific alimentatia si se poate descurca cat de cat; cele 3 luni ar insemna ca sa ma intorc la munca incepand cu 1 mai.
Deci, incepand cu 1 mai eu sa imi incep munca si sa intre tatal in concediu pana ce copilasul implineste varsta de 2 ani.
Este posibil acest scenariu sau nu?
Mii de multumiri.
Buna ziua, ajutati-ma va rog sa scap o dat apentru totdeauna de o problema care a devenit forte suparatoare. Acum cativa ani s-au facut niste cumparaturi in rate (aparatura electronica) de la un magazin care a fost ulterior desfiintat (Teknosa era numele magazinului). La cumparare ni s-a mai spus ca la pretul de raft era incorporata i dobanda, in consecinta pretul de la raft era pretul total care urma sa fie returnat. Pentru plata ratelor ni s-a inmanat un card pe care tb pusa lunar rata. A fost platita toata suma integral conform calculelor noastre.
problema este ca, la inceputul anului am fost sunati sa ni se spuna ca ar mai fi de plata nu stiu ce suma din cauza faptului ca respectivul card a fost purtator de dobanda si ca daca am mai plati 300 lei noi ar fi reesalonata datoria, acum suntem sunati zilnic, inclusiv vecinii (e un fel de hartuire) si ni s-a comunicat ca suma restanta ar fi ajuns la 2000 lei noi.
Intrebarea mea este: care sunt pasii pentru a-i face sa fie reesalonate ratele, dar nu pe vorbe goale la telefon. Vreau cu hartii stampilate, parafate si semnate de cei idreptatiti - exact cum se face la banca.
Va multumesc pentu timpul acordat si astept solutii.