avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Activitate dkm

Activitate dkm

- la punctul (1) care din cele 3 variante trebuie bifata in situatia mea ?
- este ultimul model de cerere, actualizat, ca am gasit pe net mai multe variante ?
- e obligatoriu sa folosesc acest tip de cerere, sau pot face una de mana ?
- daca da, de unde o pot descarca ?
- daca e ok, va rog sa o postati la "documente utile", precizand si categoria la care ati incadrat-o.

+multumesc
-buna seara.in 2008 am cumparat o masina second hand din spania, pe care am inmatriculat-o in romania in martie 2009, cand a trebuit sa platesc la AFP vestita taxa auto.
-va rog sa ma indrumati privind pasii pe care trebuie sa ii urmez pt a recupera banii de la AFP( mentionez ca momentan nu-mi permit un avocat, deci voi incerca acest lucru singur )
- de pe forum am inteles urmatoarele ( rog persoanele specializate, avocatii, sa ma corecteze daca gresesc ) :

PASUL 1:
- se depune la AFP o cerere prin care se solicita restituirea sumei achitate ca taxa de poluare, precum si a dobanzii legale aferente acestei sume pana la momentul restituirii efective.
INTREBARE:
--care este denumirea corecta a cererii: CERERE PENTRU RESTITUIREA TAXEI DE POLUARE sau CERERE PENTRU RESTITUIREA TAXEI DE PRIMA INMATRICULARE? si daca trebuie folosit un formular tip de astfel de cerere ( daca da, de unde poate fi luat ), sau fiecare o poate formula in felul sau?
-cererea trebuie argumentata cu citarea anumitor legi ( daca da, care ) sau este suficient doar sa anexez la cerere urmatoarele acte in copie : cartea de identitate titular, cartea de identitate auto, certificat de inmatriculare auto, contractul de vanzare-cumparare din spania, decizie de calcul taxa, chitanta care atesta achitarea taxei ?

-se asteapta 45 zile raspuns de la AFP, dupa care se primeste refuz de restituire a taxei sau nici un raspuns.

PASUL 2:

-in ambele situatii se depune plangere in instanta la SECTIA DE CONTENCIOS ADMINISTRATIV SI FISCAL A TRIBUNALULUI.

INTREBARE:
- plangerea se indreapta doar impotriva AFP, sau si a DGFP si a ADMINISTRATIEI MEDIULUI ?

CONTINUT DOSAR :
- ci titular
- contract de v-c si factura, dupa caz
- carte de identitate auto, traducere legalizata
- talonul original al auto din spania, tradus si legalizat
- decizia de calcul a taxei de poluare
- chitanta care atesta plata taxei
- talonul romanesc al auto, dupa inmatriculare
- taxa de timbru
- timbre judiciare

Cam asta am inteles de aici de pe forum ca trebuie sa fac.
Va multumesc si va rog sa ma corectati daca am gresit cu ceva.
Răspuns la discuția recuperarea taxei auto
am achitat taxa in martie 2009, atunci cand am inscris masina in romania.deci, daca s-ar prescrie in 3 ani, atunci inseamna ca mai am timp pana in martie 2012...ar trebui sa ma grabesc.multumesc, oricum, de raspuns.
buna ziua.am o masina second hand cumparata din spania in 2008 si inmatriculata in romania in martie 2009.am inteles ca se poate recupera taxa pe care am platit-o atunci.
-prima intrebare este daca exista cineva pe aici caruia chiar i s-au returnat banii de carte stat, daca da, cat timp a durat de la actionarea in instanta , pana la castigarea procesului, si apoi pana la incasarea efectiva a banilor.
-a doua intrebare: daca as putea actiona singur statul in instanta, fara a plati un avocat, ca acum nu lucrez, si nu-mi permit unul.daca da, sa-mi spuna cineva , va rog, care sunt pasii de urmat , in detaliu, pentru ca nu am deloc experienta in domeniul juridic.
- va multumesc anticipat si va doresc o zi frumoasa.
Răspuns la discuția asigurarea medicala
Va multumesc.
buna ziua.am 36 ani, nu sunt casatorit si nu lucrez cu forme legale.as vrea sa intreb daca mama mea, care este pensionara, ma poate lua in intretinere pentru a beneficia de asigurare medicala.daca da, spuneti-mi va rog care este procedura.daca nu, as vrea sa stiu unde si cat trebuie sa platesc lunar pentru a-mi face asigurare medicala de stat.va multumesc anticipat.