avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Activitate IULIA,S

Activitate IULIA,S

IULIA,S a scris:

Bună ziua. la societatea la care lucrez,( societate comercială cu capital integral de stat, administrate în sistem unitar) recent a fost facuta selecție pentru membrii Consiliului de Administrație, în condițiile prev, de OUG.109/2011. În urma selecției doi dintre directorii societății au fost desemnați ca membrii ai CA. Unul dintre ei este director general iar celălalt director comercial. Directorul general , va fi în continuare desemnat director general.
Având în vedere că definiția directorului in OUG 109 este: director - persoana căreia i-au fost delegate atribuţii de conducere a societăţii, în conformitate cu prevederile art. 143 din Legea nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare; directorul financiar/ economic este asimilat directorului.
și art.143 din Legea nr. 31/1990 prevede :
"(1) Consiliul de administratie poate delega conducerea societatii unuia sau mai multor directori, numind pe unul dintre ei director general.
(2) Directorii pot fi numiti dintre administratori sau din afara consiliului de administratie.
(3) Daca prin actul constitutiv sau printr-o hotarare a adunarii generale a actionarilor se prevede acest lucru, presedintele consiliului de administratie al societatii poate fi numit si director general.
(4) In cazul societatilor pe actiuni ale caror situatii financiare anuale fac obiectul unei obligatii legale de auditare financiara, delegarea conducerii societatii in conformitate cu alin. (1) este obligatorie.
(5) In intelesul prezentei legi, director al societatii pe actiuni este numai acea persoana careia i-au fost delegate atributii de conducere a societatii, in conformitate cu alin. (1). Orice alta persoana, indiferent de denumirea tehnica a postului ocupat in cadrul societatii, este exclusa de la aplicarea normelor prezentei legi cu privire la directorii societatii pe actiuni."
Întrebarea mea este :
directorul comercial poate fi desemnat în continuare de către CA director cu calitatea, sau noțiunea de director este limitată doar la directorul general și directorul economic, așa cum este definit în 109/2011.



Bună ziua. la societatea la care lucrez,( societate comercială cu capital integral de stat, administrate în sistem unitar) recent a fost facuta selecție pentru membrii Consiliului de Administrație, în condițiile prev, de OUG.109/2011. În urma selecției doi dintre directorii societății au fost desemnați ca membrii ai CA. Unul dintre ei este director general iar celălalt director cu calitatea. Directorul general , va fi în continuare desemnat director general.
Având în vedere că definiția directorului in OUG 109 este: director - persoana căreia i-au fost delegate atribuţii de conducere a societăţii, în conformitate cu prevederile art. 143 din Legea nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare; directorul financiar/ economic este asimilat directorului.
și art.143 din Legea nr. 31/1990 prevede :
"(1) Consiliul de administratie poate delega conducerea societatii unuia sau mai multor directori, numind pe unul dintre ei director general.
(2) Directorii pot fi numiti dintre administratori sau din afara consiliului de administratie.
(3) Daca prin actul constitutiv sau printr-o hotarare a adunarii generale a actionarilor se prevede acest lucru, presedintele consiliului de administratie al societatii poate fi numit si director general.
(4) In cazul societatilor pe actiuni ale caror situatii financiare anuale fac obiectul unei obligatii legale de auditare financiara, delegarea conducerii societatii in conformitate cu alin. (1) este obligatorie.
(5) In intelesul prezentei legi, director al societatii pe actiuni este numai acea persoana careia i-au fost delegate atributii de conducere a societatii, in conformitate cu alin. (1). Orice alta persoana, indiferent de denumirea tehnica a postului ocupat in cadrul societatii, este exclusa de la aplicarea normelor prezentei legi cu privire la directorii societatii pe actiuni."
Întrebarea mea este :
directorul cu calitatea poate fi desemnat în continuare de către CA director cu calitatea, sau noțiunea de director este limitată doar la directorul general și directorul economic, așa cum este definit în 109/2011.
Bună ziua! Sunt salariata la o societate comercial cu capital integral de stat, actionar unic consiliul judetean. Sunt desemnata pentru a efectua controlul financiar de gestiune, conform H.G.1151/2012. În luna aprilie 2014, au fost achizitionate 200 de salopete, de la o societate protejata( persoane cu handicap). Achizitia a fost făcută la ordinul verbal al directorului economic, fără ca directorul general sa fie informat. În momentul de fată directorul general refuză să semneze factura, iar directorul economic mă presează sa rezolv problema având în vedere că sunt desemnată cu controlul financiar de gestiune.
Am solicitat documentele care au stat la baza achizitiei si am primit:
- un referat de necesitate , aprobat de directorul general , dar data acestuia este 23.07.2014.
- contract cadrul încheiat cu societatea protejată.
- oferta societătii.
Am cerut si nota de comandă, mi s-a spus ca nu există - în normele interne privind achizitiile avem prevazut că: pentru achizitiile de produse sau servicii efectuate de la societătile protejate, societatea va încheia contracte comerciale sau va emite comenzi de achizitie fără a aplica procedurile prevăzute pentru achizitiile directe, cereri de ofertă sau licitatii deschise( valoare sub 5000 euro).
La o discutie cu reprezentatul societătii, am aflat că a existat o comandă - trimisă pe mail-ul personal, de către seful biroului de achizitii. Am intrat în posesia ei, problema este că este redactată direct pe mail si nu are semnături.
Directorul economic mă presează să rezolv problema - în sensul că vrea să înregistreze factura.
Ce pot face eu, având în vedere că nu au fost încălcate normele interne de achizitii, acestea fiind permisive si comanda scrisă unde ar putea fi identificate persoanele care au dispus efectuarea achizitiei nefiind obligatorie. Pot invoca faptul că referatul de necesitate a fost aprobat în urmă cu 9 luni si în alt exercitiu financiar?
Cum demonstrez legal că achizitia a fost efectuată fără aprobarea directorului general si fără a se respecta ierarhia?

Sunt economist la o firma privata .
Acum trei luni de zile , in urma unui accident , m-am ales cu o fractura de tibie , drept pentru care sunt in concediu medical , pana la refacere . Angajatorul vrea sa-mi reduca salariul de incadrare , motivul invocat fiind criza , cel real cred eu este ca primesc prea multi bani ( zice el ) pe medical fara sa fiu la serviciu .
Intrebarea mea este are dreptul sa-mi reduca salariul , pe perioada cat sunt in incapacitate temporara de munca ?