Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administratori executivi la societã?ile administrate ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administratori executivi la societã?ile administrate in sistem unitar

Bună ziua. la societatea la care lucrez,( societate comercială cu capital integral de stat, administrate în sistem unitar) recent a fost facuta selecție pentru membrii Consiliului de Administrație, în condițiile prev, de OUG.109/2011. În urma selecției doi dintre directorii societății au fost desemnați ca membrii ai CA. Unul dintre ei este director general iar celălalt director cu calitatea. Directorul general , va fi în continuare desemnat director general.
Având în vedere că definiția directorului in OUG 109 este: director - persoana căreia i-au fost delegate atribuţii de conducere a societăţii, în conformitate cu prevederile art. 143 din Legea nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare; directorul financiar/ economic este asimilat directorului.
și art.143 din Legea nr. 31/1990 prevede :
"(1) Consiliul de administratie poate delega conducerea societatii unuia sau mai multor directori, numind pe unul dintre ei director general.
(2) Directorii pot fi numiti dintre administratori sau din afara consiliului de administratie.
(3) Daca prin actul constitutiv sau printr-o hotarare a adunarii generale a actionarilor se prevede acest lucru, presedintele consiliului de administratie al societatii poate fi numit si director general.
(4) In cazul societatilor pe actiuni ale caror situatii financiare anuale fac obiectul unei obligatii legale de auditare financiara, delegarea conducerii societatii in conformitate cu alin. (1) este obligatorie.
(5) In intelesul prezentei legi, director al societatii pe actiuni este numai acea persoana careia i-au fost delegate atributii de conducere a societatii, in conformitate cu alin. (1). Orice alta persoana, indiferent de denumirea tehnica a postului ocupat in cadrul societatii, este exclusa de la aplicarea normelor prezentei legi cu privire la directorii societatii pe actiuni."
Întrebarea mea este :
directorul cu calitatea poate fi desemnat în continuare de către CA director cu calitatea, sau noțiunea de director este limitată doar la directorul general și directorul economic, așa cum este definit în 109/2011.
IULIA,S a scris:

Bună ziua. la societatea la care lucrez,( societate comercială cu capital integral de stat, administrate în sistem unitar) recent a fost facuta selecție pentru membrii Consiliului de Administrație, în condițiile prev, de OUG.109/2011. În urma selecției doi dintre directorii societății au fost desemnați ca membrii ai CA. Unul dintre ei este director general iar celălalt director comercial. Directorul general , va fi în continuare desemnat director general.
Având în vedere că definiția directorului in OUG 109 este: director - persoana căreia i-au fost delegate atribuţii de conducere a societăţii, în conformitate cu prevederile art. 143 din Legea nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare; directorul financiar/ economic este asimilat directorului.
și art.143 din Legea nr. 31/1990 prevede :
"(1) Consiliul de administratie poate delega conducerea societatii unuia sau mai multor directori, numind pe unul dintre ei director general.
(2) Directorii pot fi numiti dintre administratori sau din afara consiliului de administratie.
(3) Daca prin actul constitutiv sau printr-o hotarare a adunarii generale a actionarilor se prevede acest lucru, presedintele consiliului de administratie al societatii poate fi numit si director general.
(4) In cazul societatilor pe actiuni ale caror situatii financiare anuale fac obiectul unei obligatii legale de auditare financiara, delegarea conducerii societatii in conformitate cu alin. (1) este obligatorie.
(5) In intelesul prezentei legi, director al societatii pe actiuni este numai acea persoana careia i-au fost delegate atributii de conducere a societatii, in conformitate cu alin. (1). Orice alta persoana, indiferent de denumirea tehnica a postului ocupat in cadrul societatii, este exclusa de la aplicarea normelor prezentei legi cu privire la directorii societatii pe actiuni."
Întrebarea mea este :
directorul comercial poate fi desemnat în continuare de către CA director cu calitatea, sau noțiunea de director este limitată doar la directorul general și directorul economic, așa cum este definit în 109/2011.