Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract director economic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract director economic

Directorial ec al unei societati cu capital de stat ce fel de contract poate avea?Individual sau de mandat?
Buna ziua,
Contract individual de munca.
Despre ce societate este vorba, S.A. sau S.R.L. ?
Este vorba de SA.Se insista pe contract de mandat in baza OUG 109/2011.
Atat, Legea nr.31/1990 dispune ca, directorii unei societati pe actiuni sunt numiţi si nu incadrati cu contract individual de munca.

In acest sens, se va incheia contract de mandat si nu contract individual de munca.
Buna ziua,
Pentru ca un director economic dintr-o SA sa fie numit in baza unui contract de mandat trebuie sa fie respectate prev. art 143 Lg 31/1990:
  "(1) Consiliul de administraţie poate delega conducerea societăţii unuia sau mai multor directori, numind pe unul dintre ei director general.
............................................................................................................................................
  (5) În înţelesul prezentei legi, director al societăţii pe acţiuni este numai acea persoană căreia i-au fost delegate atribuţii de conducere a societăţii, în conformitate cu alin. (1). Orice altă persoană, indiferent de denumirea tehnică a postului ocupat în cadrul societăţii, este exclusă de la aplicarea normelor prezentei legi cu privire la directorii societăţii pe acţiuni."

Aceste prevederi se aplica si in cazul intreprinderilor publice, conf OUG 109/2011.