avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate carro

Activitate carro

Buna seara,
Multumesc pentru raspuns. Deci pot sa imi depun dosarul de pensionare si sa ma pensionez pt limita de varsta , cu reducerea varstei standard si fara penalizare ??
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Datele solicitate:

1) 03.09.1963 (F)

2) 10.06.1981-08.09.1982 (inainte de facultate la zi, 5 ani)
01.10.1087- pana in prezent (lucrez cu CIM)

3) grupa I de munca in per. 01.10.1087 - 20.08.1999

Spuneti-mi , va rog, cand pot sa imi depun dosarul de pensionare pt limita de varsta .
Multumesc anticipat !
Buna ziua,
Am inteles, va multumesc.
Eu indeplinesc conditiile de pensionare, dar nu am varsta de 63 ani..
Am lucrat in grupa 1 de munca aprox. 13 ani si am varsta de 58 ani. Pot iesi la pensie la limita de varsta ??
Lucrez in sistemul privat.
Daca imi depun dosarul de pensionare pt limita de varsta trebuie sa anunt angajatorul? la depunerea dosarului sau cand vine decizia ?
Contractul de munca pe perioada nederminata trebuie sa inceteze sau poate continua??
Prietena mea pleaca doar pentru 6 luni. Vrea doar sa isi ajute si fica cea mare care e casatorita acolo si naste primul copil. Vrea sa stea cu copilul acesteia doar 6 luni , ca ea sa nu isi piarda serviciul. Isi iubeste ambele fiice si nu vrea sa faca nici un pas gresit care sa ii puna in pericol pe niciuna din ficele ei. Fata mica e la scoala si vrea sa merga in continuare la aceasi scoala. Trebuie sa plece in decembrie si nu vrea sa sufere cu nimic nici fata cea mica pentru lipsa ei si vrea sa poata sa o ajute si pe cealalta fiica, acum cand are nevoie de mama ei.
Multumesc pentru raspunsuri.
Ce pasi trebuie sa urmeze ca sa indeplineasca acesta, adica sa ma numesca pe mine CURATOR. Precizez faptul ca sotul prietenei este decedat.
Răspuns la discuția partaj mostenire
Nu exista nici o conventie. Exista doar o fraza in finalul actului de partaj voluntar in care este specificat faptul ca imobilul (casa) si cu terenul afferent de 1500mp raman in indiziune egala de 1/3 fiecaruia.
Partajul pe cale amiabila este de preferat, dar daca unul din fii deschide actiunea in instanta, fara sa ne anunte, vom primi citatie acasa de la judecatoria respectiva (intreb pentru ca nu locuim toti in aceiasi localitate) sau trebuie sa ne informeze cel care deschide actiunea?
In urma unui partaj voluntar al mostenirii lasata de parinti, cei trei fii au mostenit niste terenuri pe care le-au impartit in mod egal si o casa cu teren intravilan afferent, in total de 1500m ramasa in indiviziune de 1/3 fiecare. Cum se poate imparti mostenirea ramasa ( casa cu terenul, pastrat pana in acest moment in comun)? De catre cine si cand trebuie inceputa actiunea de partaj ?
Multumesc anticipat !
O prietena pleaca in strainatate la fiica ei cea mare, pentru 6 luni de zile si vrea sa imi lase mie in grija pe fiica cea mica de 11 ani. Ce acte trebuie sa intocmesca inainte de plecare, pentru ca rudele in care nu are incredere sa isi lase fiica, sa nu o atace in instanta pentru parasire de domiciliu sau alta forma de atac juridic care sa ii produca neplaceri. Precizez ca nu are incredere in acele rude si nici fata nu vrea sa ramama la ele. Pot sa am eu grija de fata prietenei in tot acest timp ? Poate pleca ea linistita sa isi ajute fiica cea mare ?
multumesc pentru raspunsul complet.

O alta intrebare:
Ce demers trebuie intreprins pentru a primi in continuare alocatia de stat pentru copilul care a implinit deja 18 ani si este inca elev?
Unde trebuie depusa CEREEA conform ANEXEI nr. 10 din Normele metodologice si daca mai trebuie intreprins si alt demers pentru a primi in continuare alocatia de stat pana la terminarea studiilor.