avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1698 soluții astăzi
Forum Activitate gaby2005

Activitate gaby2005

Multumesc mult, asta vroiam sa stiu. Inca o data multumesc, ma bucur ca pot afla multe lucruri interesante si necesare, faceti un lucru minunat raspunzand intrebarilor pe acest forum. Imi pare rau ca l-am gasit mai tarziu, pentru ca probleme am mai avut si au fost rezolvate in instalta, dar poate as fi stiut sa imi spun punctul de vedere cum trebuia fara sa mai ajung acolo daca v-asi fi gasit atunci, dar oricand e binevenit, sper probleme sa nu mai fie... Multumesc sincer.
Multumesc mult pentru raspuns. Acum va sti cum sa puna problema pentru diurna si CO neefectuat si sa-si ceara drepturile. Multumesc din suflet. Am citit despre plata diurnei de deplasare (de fapt scria indemnizatie zilnica) pentru orice salariat indiferent de functie, ca ar fi de 13 lei pe zi dar nu scria daca o primeste pentru a-si plati singur cazarea si masa pe zi sau e un supliment, cazarea si masa fiind platite de societate..... aici nu am inteles, poate mi-ati putea da un raspuns.....multumesc
Multumesc pentru raspuns, dar pe mine ma intereseaza in mod direct daca are dreptul la diurna de deplasare cum au luat ceilalti colegi, lui i s-a spus ca a beneficiat de masa si cazare (cum au beneficiat toti oricum) si nu i se da si daca are dreptul sa ceara sa i se calculeze banii pe CO neefectuat pentru cele 2 luni. Multumesc.
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca dreptul la indemnizatia de deplasare, detasare, este stabilita doar la contracte de munca pe perioada nedeterminata. Sotul meu a avut CIM pe perioada determinata 2 luni. O luna intreaga a fost detasat in alta localitate pentru o lucrare urgenta, a lucrat intreaga luna 9 ore pe zi inclusiv sambata 9 ore si duminica 5 ore, iar la intoarcere cand s-au facut statele de plata pentru indemnizatia de deplasare el nu a fost trecut pe motiv ca a plecat avand CIM pe durata determinata si el nu a mai vrut sa-l prelungeasca. Este corect? Tin sa mentionez ca i s-a platit acolo cazarea si 2 mese pe zi., dar toata echipa a beneficiat de asta. Si inca o intrebare la lichidare nu i s-a calculat si CO cuvenit pentru cele 2 luni lucrate adica 4 zile si nu i-a fost platit, desi in Codul Muncii art. 141(4) scrie ca se compenseaza CO in bani in cazul incetarii CIM. Daca a fost numai pe 2 luni contractul nu are dreptul? In CIM se specifica durata CO 25 zile pe an. As putea cere aceste drepturi legale sau nu. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
=D>da am reusit sa recuperez cele 5 zile pana se incheia de drept CIM cu zile libere platite sper pentru zilele care le-am lucrat sambata si duminica si nu mi-au fost platite dublu. m-au chemat pe 30 sa-mi dea lichidarea si sunt curioasa daca mi se vor plati si cele 4 zile de CO care mi se cuvin pentru cele 2 luni lucrate deoarece in CIM pe care l-am recuperat de la Resurse Umane scrie ca am dreptul la 25 zile pe an.....Acum mi se incheie contractul la termen art. 56 lit. j parca.... si voi merge dupa cartea de munca... Va multumesc pentru sfaturile bune pe care mi le-ati dat si cu ajutorul carora am avut curajul sa-mi solicit drepturile.
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Va multumesc din suflet pentru ajutorul pe care mi l-ati dat cu acest raspuns, exact asa o sa fac luni si am va sa scriu ce raspuns am primit de la firma... Va multumesc inca o data
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Multumesc pentru raspuns, dar eu am primit scrisoarea acasa abia pe data de 04.06.2010, data postei, deci vineri si nu m-am asteptat la un astfel de raspuns din partea lor, eu abia luni pe data de 07.06.2010 pot merge la Biroul de resurse umane sa vad ce pot face cu orele suplimentare care nu s-au platit in fluturas, nu am facut referire in cererea de demisie la art. 79 alin 8 pt. ca nu am crezut ca voi intampina greutati de acest gen. Acum pot depune o a doua cerere facand referire la acest articol? specificand ca nu sunt de acord cu preavizul de 15 zile si sa imi fie considerate cele 5 zile libere pentru orele suplimentare? as putea incerca asa? De ce mi-ati spus ca preavizul se considera pana inceteaza de drept CIM, adica pana pe 06.06.2010? Nu ar trebui sa stau pana pe 14.06.2010 cand se implinsc cele 15 zile calendaristice de preaviz? Oricum eu nu pot merge pentru ca sunt in alta parte, dar? Astept un raspuns, multumesc
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea... pe data de 31.05.2010 am depus cerere de demisie fara preaviz.... tin sa mentionez ca am contract individual de munca pe perioada determinata de 2 luni si pe data de 06.06.2010 imi expira de drept.... dar am primit instiintare ca mi-a fost aprobata cererea de demisie dar cu preaviz de 15 zile si ma obliga sa vin la serviciu, daca nu voi suporta consecinte... ce se poate intampla daca eu nu merg cele 15 zile de preaviz? pentru cele 5 zile care trebuia sa mai merg pana la incetarea de drept a CIM pot sa fac o cerere ca nu mi-au fost platite dublu orele lucrate sambata si duminica si nici zile libere nu am avut pentru ele, mai ales ca am lucrat o luna in fiecare sambata 9 ore si duminica 5 ore?Ce ma invatati sa fac?