avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1591 soluții astăzi
Forum Activitate tokiyo

Activitate tokiyo

Buna ziua tuturor,

Solicit opiniile dvs. cu privire la urmatoarea situatie: am inceput activitatea ca PFA, traducator, de la 01.09.2010 ( cf. D 220 de la Finante) si acum trebuie sa completez D200 pt. venitul realizat anul trecut. Doar ca eu am avut incasari 0.
Problemele mele sunt legate tocmai de completarea acestei declaratii si sunt urmatoarele:
1. Daca eu nu sunt platitoare de TVA, valoarea cheltuielilor deductibile de trecut in D200 (infiintare PFA, stampila, registre, RUC) va fi cu sau fara TVA?
Am inteles ca toate acestea sunt cheltuieli deductibile, dar nu stiu daca pot deduce si TVA-ul... :-/
2. Contributiile sociale (sanatate si pensii) sunt tot cheltuieli deductibile? Daca da, valoare lor se trece tot la rubrica 2.1, impreuna cu celelalte cheltuieli deductibile? Sau la 2.4?
3. Daca mai am si alte cheltuieli (spre ex, Taxa locala de liniste care se colecteaza in Constanta) nedeductibile, acestea la ce rubrica vor fi trecute?
4. In aceasta declaratie trebuie trecute absolut toate cheltuielile, inclusiv impozitul pe venit platit deja la 15.12.2010 prin Decizia de impunere? Daca da, la care rubrica? :">

Imi pare rau daca intrebarile mele va par puerile (sau chiar mai rau de atat!), :"> am fost astazi sa ma interesez la Ag. Fiscala de care apartin, dar m-au trimis la un contabil #-o

Astept cu mult interes raspunsurile dumneavoastra,
Multumesc
Eu voi desfasura activitatea de traducator exclusiv pe internet. In aceasta situatie, intrucat facturile emise nu vor fi achitate cash, ci doar prin card / din conturile beneficiarului, nu voi avea nevoie de un chitantier. Intrebarea mea este: in aceste conditii, eu ce registre va trebui sa prezint la adm. fiscala (pt. luare in evidenta)? Citisem ca in acest caz se prezinta RUC (Registrul unic de control) si RJIP, este corect? Registrul jurnal de incasari si plati este acelasi lucru cu registrul de casa?

Ca de obicei, va multumesc :)
Da, am omis sa precizez ca data la care faceam referire, 04.06.2010 reprezinta data emiterii CUI. In tot acest timp nu am functionat ca si traducator( si nici nu am emis facturi).
Multumesc frumos pt. raspunsul dvs. prompt.
O zi excelenta va doresc.
Buna ziua,

Numele meu este Ana si mi-ar prinde bine sa primesc niste lamuriri, va rog. Problema mea este urmatoarea: din data de 04.06.2010 "exist" legal ca si PFA (in domeniul traducerilor), neplatitoare de TVA. Problema este ca, la cateva zile dupa aceasta data am plecat din tara si am revenit de curand, fara sa fi stiut din pacate ca trebuia sa ajung la Administratia Financiara in raza careia am domiciliul pt. a ma inregistra. Mentionez ca in toata aceasta perioada nu am functionat absolut deloc ca si traducator. Intrebarea mea este: ce mai pot face acum, la aproape 2 luni de la data atestarii mele ca si PFA, pt. a nu intra sub incidenta legii?

Un raspuns din partea dvs m-ar ajuta enorm...
Multumesc frumos,
Ana
Buna ziua,

Numele meu este Ana si mi-ar prinde bine de niste lamuriri, va rog. Problema mea este urmatoarea: din data de 04.06.2010 "exist" legal ca si PFA (in domeniul traducerilor), neplatitor de TVA. Problema este ca, la cateva zile dupa aceasta data am plecat din tara si am revenit acum cateva zile, fara sa fi stiut din pacate ca trebuia sa ajung la Administratia Financiara in raza careia am domiciliul pt. a ma inregistra. Mentionez ca in toata aceasta perioada nu ma functionat absolut deloc ca si traducator. Intrebarea mea este: ce mai pot face acum, la aproape 2 luni de la data atestarii mele ca si PFA, pt. a nu intra sub incidenta legii?

Un raspuns din partea dvs m-ar ajuta enorm...
Multumesc frumos,
Ana