Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA neplatitoare de TVA, inca neinregistrata la ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA neplatitoare de TVA, inca neinregistrata la Agentia Fiscala

Buna ziua,

Numele meu este Ana si mi-ar prinde bine sa primesc niste lamuriri, va rog. Problema mea este urmatoarea: din data de 04.06.2010 "exist" legal ca si PFA (in domeniul traducerilor), neplatitoare de TVA. Problema este ca, la cateva zile dupa aceasta data am plecat din tara si am revenit de curand, fara sa fi stiut din pacate ca trebuia sa ajung la Administratia Financiara in raza careia am domiciliul pt. a ma inregistra. Mentionez ca in toata aceasta perioada nu am functionat absolut deloc ca si traducator. Intrebarea mea este: ce mai pot face acum, la aproape 2 luni de la data atestarii mele ca si PFA, pt. a nu intra sub incidenta legii?

Un raspuns din partea dvs m-ar ajuta enorm...
Multumesc frumos,
Ana
Mergeti la Administratia Finantelor Publice pentru inregistrare. Si, asa, trebuie sa depuneti declaratia 220 privind veniturile estimate in baza careia fiscul va emite decizia de impunere.
George David, Contabil