Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... autorizatie traducator- impozit
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

autorizatie traducator- impozit

Buna, am primit de curand autorizatia de traducator si as dori sa stiu daca dupa ce o inregistrez la tribunal si nu am venituri trebuie sa platesc impozit???pentru ca am auzit ca se plateste...
Daca s-a obtinut autorizatia de la Ministerul Justitiei trebuie sa va inregistrati la fisc ca traducator autorizat (profesie libera), dupa care depuneti declaratia 220 privind veniturile estimate. In baza acestia Administratia Finantelor Publice va emite decizia de impunere cu impozitul pe venit de plata si termenele de plata.
Inregistrarea autorizatiei in registrul traducatorilor la tribunal presupune disponibilitatea Dvs. de a va prezenta, atunci cand sunteti chemata, sa prestati servicii de interpretariat/traducere. La inregistrare trebuie sa aveti cu Dvs. stampila pentru a incheia contractul cadru de prestari servicii de traduceri/interpretariat cu tribunalul.
Pentru a fi platita pentru aceste servicii trebuie sa emiteti factura, deci, implicit trebuie sa va inregistrati ca PFA la administratia finanicara de care apartineti cu domiciliul.
La inregistrarea ca PFA veti depune declaratia estimativa (220) si in baza cifrei pe care o declarati veti plati acel impozit de care ati auzit.
In functie de mai multi factori va trebui sa platiti si contributiile la pensii, sanatate si somaj.
Discutii ample si sfaturi utile despre activitatea traducatorilor autorizati gasiti aici: www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/for...
Detalii despre modalitatea de inregistrare ca PFA aici: [ link extern ]
Detalii despre contributiile ce trebuie platite aici: [ link extern ]
N.B. Pentru traducatori nu este necesara inscrierea la registrul comertului decat in cazul in care doresc sa desfasoare si alte activitati.
L.C.