Forum Discuţii juridice Traduceri Autorizaþie de traducãtor obþinutã în 2005. Ce ...
Discuție deschisă în Traduceri

Autorizaþie de traducãtor obþinutã în 2005. Ce trebuie fãcut pentru a funcþiona legal?

Buna ziua!
Sunt traducator autorizat din 2005,cand am obtinut autorizatia de traducator de la Mnisterul de Justitie.M-am inregistrat la Finante si in fiecare an completez Declaratia 200 si Declaratia 220 si platesc impozit. Nu mi-am facut inca stampila pt ca nici nu am lucrat pana acum ca si traducator autorizat pt ca eu sunt profesoara,dar ma intereseaza sa incep sa lucrez si ca traducator autorizat. Am inteles ca mai intai trebuie sa imi fac stampila. Dar mai departe? Ce mai trebuie facut? Trebuie mers la Tribunal sau unde pentru a fi luat in evidenta? De altceva mai este nevoie? Trebuie chitantier si registru de plati si mers trimestrial sau lunar la Finante cu ele sau cum?
Multumesc
Dar mai departe? Ce mai trebuie facut? Trebuie mers la Tribunal sau unde pentru a fi luat in evidenta? De altceva mai este nevoie? Trebuie chitantier si registru de plati si mers trimestrial sau lunar la Finante cu ele sau cum?

Activitatea traducatorului autorizat se desfasoara in general dupa inregistrarea la administratia fiscal de domiciliu (de obicei ca PFA). Baza legala care reglementeaza activitatea de traducator se regaseste in urmatoarele legi si ordonante: legea 178/1997, legea 281/2004 si ordonanta 11/2005.
Din moment ce aveti deja un PFA (pentru ca ati depus decl. estimativa si ati platit impozit) trebuie sa faceti stampila, sa achizitionati reg. inventar, reg. incasari si plati si registru de control. Cu reg. de incasari si plati va prezentati la adm. financiara unde ii veti numerota fiecare pagina dupa care va fi sigilat de doamna de la registratura. In ceea ce priveste facturierul si chitantierul, puteti opta pentru unul din programele de facturare pe calculator sau puteti sa le achizitionati de la centrele de vanzare a formularelor tipizate.

Contributiile sociale obligatorii:
- sanatate - 5,5% din venitul net
- pensii - 222 ron/luna *
- impozit 16%
- contributia la somaj este facultativa.

*Contributia la pensii este de 222 lei/luna (la un venit brut anual de 8,088 lei) insa, conform art. 14 (1) În situaţia în care pe parcursul derulării asigurării în baza declaraţiei individuale de asigurare se face dovada că există perioade în care nu se realizează venituri, la cererea asiguratului sau din iniţiativa casei teritoriale de pensii, declaraţia poate fi suspendată.
(2) Pentru perioadele de suspendare prevăzute la alin. (1) nu se datorează contribuţie de asigurări sociale.

Regimul fiscal aplicabil pentru PFA aici: [ link extern ] /
Evidenta contabila in partida simpla aici: [ link extern ] /
Detalii pentru traducatorii aflati la inceput de drum gasiti si aici: www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/for...
Declaratiile obligatorii: declaratia de venit pana la data de 15 mai in fiecare an si declaratia 392 A sau B pana la 15 februarie anual.
Pentru intocmirea declaratiei 392 este necesara completarea jurnalului de vanzari si cumparari (pe calculator sau pe formular tipizat).
Daca mi-a scapat ceva, reveniti cu intrebari.
Succes,
L.C.

@ioana_7_fr
Trebuie mers la Tribunal sau unde pentru a fi luat in evidenta?

Eu am obtinut din 2005 autorizatia de traducator de la Ministerul Justitiei si figurez din 2005 pe lista traducatorilor autorizati pe siteulo Ministerului Justitiei.

De unde stiti ca figurati in lista traducatorilor daca nu v-ati inregistrat la Tribunal?
Procedura de inregistrare la tribunal o gasiti aici: www.avocatnet.ro/content/for...
L.C.

Laura Ciobeica, moderator

De unde stiti ca figurati in lista traducatorilor daca nu v-ati inregistrat la Tribunal?
Procedura de inregistrare la tribunal o gasiti aici: www.avocatnet.ro/con ...
L.C.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
am verificat pe siteul Ministerului Justitiei si figurez ca traducator autorizat din 2005,exista si un numar de autorizare pe baza caruia se poate verifica ceea ce am afirmat.
ioana_7_fr a scris:

De unde stiti ca figurati in lista traducatorilor daca nu v-ati inregistrat la Tribunal?
Procedura de inregistrare la tribunal o gasiti aici: www.avocatnet.ro/con ...
L.C.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
am verificat pe siteul Ministerului Justitiei si figurez ca traducator autorizat din 2005,exista si un numar de autorizare pe baza caruia se poate verifica ceea ce am afirmat.

Se pare ca Min. Justitiei si-a facut datoria de a va inscrie in lista traducatorilor dar dvs. nu v-ati inregistrat la tribunalul localitatii de care apartineti. Inregistrarea la tribunalul localitatii tebuia facuta in termen de 60 de zile de la primirea autorizatiei conform atentionarii anexata acesteia. Citez din nota primita odata cu autorizatia emisa de Ministerul Justitiei:
"ATENTIE!
In termen de 60 de zile de la data autorizarii, interpretii si traducatorii vor depune la tribunalul in circumscriptia caruia domiciliaza cererea de inregistrare, la care vor atasa autorizatia de traducator si interpret, in original si copie, specimenul de semnatura si modelul stampilei. (Art. 5 alin.I-Regulamentul de aplicare a Legii 178/1997 cu modificarile si completarile ulterioare)"

In Bucuresti, procedura de inregistrare se face la sediul tribunalului de pe B-dul Unirii, la camera 146, etajul 1, cu autorizatia + copie, CI + copie si stampila (pe ştampilă este bine sa fie trecute următoarele: numele, traducător şi interpret autorizat lb…, Aut.nr., data, Elib. de MJ, nume oraş...- Romania).
In urma completarii cererii care va contine urmatoarele date:
"Domnule preşedinte, subsemnatul XY, domiciliat în…., în calitate de traducător şi interpret pentru limba - limbile…...., autorizatie nr…. din data… emisă de Ministerul Justiţiei solicit înregistrarea în Registrul Traducătorilor Autorizaţi al Tribunalului…(puneti numele localităţii)," veti primi o adeverinta ce se elibereaza in circa 10 zile. Dupa obtinerea acestei adeverinte trebuie semnat contractul cadru cu tribunalul (luati legatura cu departamentului contabil).
Succes la tradus!
L.C.

Se pare ca Min. Justitiei si-a facut datoria de a va inscrie in lista traducatorilor dar dvs. nu v-ati inregistrat la tribunalul localitatii de care apartineti. Inregistrarea la tribunalul localitatii tebuia facuta in termen de 60 de zile de la primirea autorizatiei conform atentionarii anexata acesteia. Citez din nota primita odata cu autorizatia emisa de Ministerul Justitiei:
"ATENTIE!
In termen de 60 de zile de la data autorizarii, interpretii si traducatorii vor depune la tribunalul in circumscriptia caruia domiciliaza cererea de inregistrare, la care vor atasa autorizatia de traducator si interpret, in original si copie, specimenul de semnatura si modelul stampilei. (Art. 5 alin.I-Regulamentul de aplicare a Legii 178/1997 cu modificarile si completarile ulterioare)"

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

Nu vreau sa va contrazic,dar in 2005,cand am primit eu autorizatia,in plicul trimis nu exista nici o instiintare sau macar vreo indrumare cu privire la ceea ce trebuia facut mai departe. Ca atare,nu aveam de unde sa stim ce si cum se procedeaza.
Acum intrebarea mea e ce pot face mai departe daca am autorizatia,platesc impozit dar alte demersuri nu am facut.
Asa cum am spus mai sus: va inregistrati la tribunal, achizitionati registrele mentionate, stampila, facturier si chitantier si va promovati serviciile. Multa bafta va doresc :luck:
L.C.