avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate MARIUS5

Activitate MARIUS5

Răspuns la discuția demisie, recuperare salariu
De la data obtinerii hotararii judecatoresti cum sa mai astept 3 ani, cind facturile si darile imi bat la usa. La data obtinerii hotararii, angajatorul nu e obligat sa imi plateasca cit mai urgent darile restante si nu pe bucati sau cum are el chef?
Răspuns la discuția demisie, recuperare salariu
Sesizare la ITM? Ce rezolv cu aceasta sesizare, nimic, nici macar amenda, va spun sincer. Inspectorul sef de la ITM este pus politic si nu va da amenda sefului de partid. Am mai depus cu multi ani in urma o sesizare la ITM pentru neintocmirea cartii de munca si cu toate ca era obligat inspectorul de la ITM sa nu spuna la angajator numele celui care a facut sesizare la ITM l-a comunicat plus ca amenda la angajator nu a dat pentru motivul ce l-am invocat , i-a dat un avertisment angajatorului pe tema protectiei muncii.
Pot depune sesizare si la ITM central la Bucuresti in acelasi timp cu depunerea sesizarii la ITM teritorial, asa poate se rezolva.
Daca il dau in judecata in cat timp pot recupera banii? de penalitati nu ati spus daca pot cere.
Buna ziua,
Am si eu citeva probleme referitoare la angatorul la care sunt. Cum pot sa imi recuperez drepturile salariale, angajatorul neplatind drepturile salariale cuvenite din luna noiembrie 2014 pina acum. Practic de pe lunile noiembrie, decembrie, ianuarie si februarie. Pe 1 martie 2015 sunt dispus sa inaintez demisia cu referire la art. 81 (8). Totodata cu demisia depun si o cerere in care sa specific sa imi plateasca aceste drepturi pina pe data de 25 martie cum este specificat in contractul de munca. Daca nu achita pina la aceasta data ce posibilitati am pentru a recupera banii cuveniti. Daca il dau in judecata care este perioada legala in care este obligat sa imi plateasca drepturile, eventual penalitati daca se poate si concediul de odihna. Specific ca in cursul anului 2014 am beneficiat de concediu doar 2 saptamani. Penalitati pot sa ii cer? Din luna decembrie decand nu si-a onorat abgajamentele eu am avut de platit rata la banca, facturi la mobil, pe care nu am putut sa le platesc in totalitate sau la timp si automat banca si-a pus penalitatile, furnizorul de telefonie si-a pus si el penalitatile pe care o sa le platesc tot eu.Astept raspuns cat mai urgent. Va multumesc
as avea si eu nevoie de urmatoarele fise de post ( este vorba despre un studio tv):
- director tehnic
- regizor de emisie
- operator prompter
- editor montaj
- operator imagine
- redactor
- reporter
- coordonator stiri
eventual daca are cineva si o organigrama a functiilor si departamentelor, ca am discutii in legatura cu organigrama propusa de mine. multumesc