avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters151980

Activitate ContSters151980

a_fleancu a scris:

Daca erau mai multi medici in spital nu ar fi facut poc acea instalatie de aer conditionat?
Daca nu ar mai pleca atat de multi medici nu ar mai fi facut poc acea instalatie de aer conditionat?


Probabil ca da dar daca ar fi fost mai mult personal poate ca ar fi existat cineva care sa observe asta putin mai repede, inainte de a muri 4 copii si de a fi vatamati grav multi altii. Doar o parere.
Răspuns la discuția John Grisham
Imi place mult Arthur Conan Doyle si Agatha Christie. "Cartile pe masa" mi se pare unul dintre cele mai reusite romane ale ei.
trope_doi a scris:

nu trebuie sa le lasam... O facem daca ne place cum ne-au tratat... In unele state se "lasa" pt ca e stabilita o suma "de bacsis" pentru care societatea plateste impozit catre stat (Austria, ca exemplu)...

Chiar "neavand de ales" nu cred ca e cinstit sa fie pretinse sume in plus fatza de costul consumatiei... E un gest de politete, totusi... Dar sa refuzi un bacsis pentru ca e mic... numiti dv gestul...

Oare ospatarii se gandesc vreo clipa ca s-ar putea ca unii clienti - care nu lasa bacsis, sau lasa unul mic, au facut un efort financiar pentru a "iesi in oras"? Sunt si cazuri de gen - chiar multe...


Exact. Bacsisul este un gest de eleganta prin care un client isi exprima multumirea fata de serviciul prestat, nu este o obligatie. Sa-l pretinzi ca pe un drept, ca pe ceva care se cuvine, in orice circumstanta, nu este corect, cat despre politete nici nu se mai pune problema. Exista intradevar locuri in care bacsisul este obligatoriu si este prevazut foarte clar, aceasta este o situatie diferita. Si bineinteles ca unii clienti ar putea fi la fel de post platiti dar multi tind sa vada doar propriile probleme, se auto-justifica fara a ezita sa judece pe altii.