avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate tugui.nicoleta

Activitate tugui.nicoleta

deci nu pot duce la casa de pensii nicio adeverinta.stateam acum si ma gandeam cum ar fi daca as beneficia de 2x de serviciile de sanatate?m-as imbolnavi de 2x ori instant:))asta ca sa nu ma enervez prea tare
Tatal meu a murit in revolutie si ca atare, beneficiez de pensie de urmas de revolutie pana la implinirea varstei de 26 de ani, pensie care incepand cu 1 iulie a scazut cu 25%. pe de alta parte sunt si salariat.
Intrebarea este daca o sa fiu obligata sa platesc cass de 2 ori.nu pot aduce de la serviciu o adeverinta care sa ateste ca sunt salariat si ca deja platesc contributiile?asta ca sa nu le mai platesc inca o data.
multumesc
Răspuns la discuția concediu de odihna
tudorvaleriu a scris:

mihaiela dragomir:
Efectuarea concediilor de odihna nu se inregistreaza in carnetul de munca (!?). ;)

tugui.nicoleta:
Indemnizatiile pentru CO sunt drepturi salariale asa ca puteti sa le cereti, prin instanta de judecata, in termen de 3 ani de la data nasterii acestui drept, asacum spune Codul muncii:
Art. 283. - (1) Cererile in vederea solutionarii unui conflict de munca pot fi formulate:
...
c) in termen de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune, in situatia in care obiectul conflictului individual de munca consta in plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despagubiri catre salariat, precum si in cazul raspunderii patrimoniale a salariatilor fata de angajator;


iar in cazul in care va fi un proces, ii vor cerceta in amanunt?pentru ca ei au foarte multe probleme si nereguli financiare,putem vorbi chiar si de inselaciune a statului!
Răspuns la discuția concediu de odihna
iar in cazul in care va fi un proces, ii vor cerceta in amanunt?pentru ca ei au foarte multe probleme si nereguli financiare,putem vorbi chiar si de inselaciune a statului!
Răspuns la discuția concediu de odihna
Va multumesc mult de tot tuturor.
inca o intrebare. eu sunt din Popesti-Leordeni, jud Ilfov iar firma are sediul social in Bucuresti.unde trebuie sa ii dau in judecata?pe raza jud ilfov sau in bucuresti?multumesc din suflet din nou
Răspuns la discuția concediu de odihna
Eu am facut cerere decat plata pe anul 2010 pentru ca mi-a zis conrtabila de la firma ca daca nu mi l-am luat pana acum nu mi-l mai pot plati.
Pe anul 2010 mi l-au platit dar pe 2009 si 2008.repet nici eu nu am cerere deoarece asa m-a sfatiut contabila.
sa inteleg ca in cazul asta am pierdut tot?
Si daca am un angajat care este pensionat la limita de varsta cu contrac pe perioada nedeterminata la un srl cum ar trebui sa procedez?ii inchei contractul de munca sau cum...?
Eu am lucrat la un srl 1 an si 8 luni, iar pe anul 2008 si anul 2009 nu mi-am luat tot concediul si cei din conducere au refuzat sa mi-l plateasca cand mi-am dat demisia. Exista vreo lege care sa ii faca sa imi plateasca?
Mii de multumiri
Buna ziua,
Va prezint urmatoarea situatie: o persoana este director executiv la un SRL care are ca obiect de activitate distribuirea de dispozitive medicale(comert). Mentionez ca persoana in cauza nu are facultate(nici in curs) ci doar scoala postliceala sanitara si este de asemenea administrtorul acestei firme.
As dori sa stiu daca are voie sa fie director executiv in conditiile in care nu are facultate si daca se poate sa imi faceti trimitere la lege.
Va multumesc anticipat!