Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... director executiv...URGENT!!!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

director executiv...URGENT!!!

Buna ziua,
Va prezint urmatoarea situatie: o persoana este director executiv la un SRL care are ca obiect de activitate distribuirea de dispozitive medicale(comert). Mentionez ca persoana in cauza nu are facultate(nici in curs) ci doar scoala postliceala sanitara si este de asemenea administrtorul acestei firme.
As dori sa stiu daca are voie sa fie director executiv in conditiile in care nu are facultate si daca se poate sa imi faceti trimitere la lege.
Va multumesc anticipat!
La societatile private se poate si asa, studiile superioare pentru functii de conducere sunt de preferat, sunt recomandate, dar nu sunt obligatorii.
Verificati COR (codul ocupatiilor din Romania)