avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 263 soluții astăzi
Forum Activitate raul24spa

Activitate raul24spa

Răspuns la discuția Urmarire penala - procedura
multumesc de raspuns.cam cat timp poate dura procesul?eu am semnat un contract in Germania si nu ma pot intoarce mereu de acolo


SUNT CERCETAT LA ART 180 CA FAPTUITOR.AM FOST CHEMAT SA MI SE ADUCA LA CUNOSTINTA CA A INCEPUT URMARIREA PENALA ....AM INTELES CA TREBUIE SA SEMNEZ CEVA..DACA NU VOI SEMNA..?Daca nu ma pot prezenta deoarece sunt plecat din tara?ce se poate intampla?IMI POT ANGAJA UN AVOCAT CARE SA MA APERE,FARA SA FIE NEVOIE SA FIU PREZENT.MULTUMESC
SUNT CERCETAT LA ART 180 CA FAPTUITOR.AM FOST CHEMAT SA MI SE ADUCA LA CUNOSTINTA CA A INCEPUT URMARIREA PENALA ....AM INTELES CA TREBUIE SA SEMNEZ CEVA..DACA NU VOI SEMNA..?POT FACE RECURS?DOSARUL E LA PROCUROR SI NU A AJUNS IN INSTANTA.....INCA UN LUCRU DACA SE INCEPE URMARIREA PENALA INSEAMNA K MI S-A FACUT CAZIER..?
Răspuns la discuția va rog am ajutati
si cam cu ce ar trebui sa luptam?am angajat oricum un avocat iar de aici.....sper sa fie mai bine
Răspuns la discuția va rog am ajutati
cei 2 martori care i-a adus sunt de partea lui......ma intreb unde au stat 3 ani si 6 luni.probabil ascunsi.....sper k justitia sa-si faca dreptatea
Răspuns la discuția va rog am ajutati
Incep sa intru mult im amanunte ca sa clarific putin situatia.......acum 3 ani am participat la o altercatie,in care un individ a lovit cu masina un amic de al meu in timp ce mergea cu masina de serviciu.Pe drumul care ne intorceam, se afla masina amicului nostru pe avari.Pana aici toate bune.Ne-am dat jos din masina sa vedem ce se intampla,perioada in care am fost agresati verbal de persoana care lovise masina intentionat.Tot aceea persoana
la care i-am spus sa astepte sa vina politia,a inceput sa ne injure,si a lovit o persoana dintre noi,m-ai exact pe fratele meu.In tot acest timp nu stiam ce se intampla ,cine este respectivul si de ce face ce face.ulterior am aflat ca tipul era nervos ca fosta sotie a lui se afla in masina in care o conducea amicul nostru si dupa pumnul primit de fratele meu ne-am retras la masina cu care venisem si am asteptat pana la venirea politiei.In tot acest timp tipul care ne-a acostat verbal si l-a lovit pe fratele meu,a continuat scandalul,a spart geamul masini pe care o lovise,a intrat pe geam cu un bolovan,si a la luat la bataie pe cel ce se afla in masina cu fosta nevasta a acestuia.toate astea au durat cateva minute pana a venit politia.cand a venit politia au reusit cu greu sa-l ia pe tipul respectiv de pe gatul amantului.In tot acest timp agresorul a inceput sa ii injure pe polististi spundu-le sa-l lase in pace ca el e cine e si o sa aiba probleme daca nu-l lasa sa-si continue treaba.Am plecat la sectia de politie din proprie initaitiva pt a da declaratie k martori.Am povestit politistilor tot ce v-am relatat,iar dupa declaratie am plecat acasa.Specific ca amicul nostru care a fost lovit de agresor a facut plangere penala pt distrugere impotriva acestuia,plangere care ulterior si-a retraso spunand k totul s-a terminat si el nu vrea sa fie chemat la tribunal,pt ca agresorul reparase masina acestuia si nu vrea sa-i faca nici un rau agresorului.Toate bune,dupa 3 ani am primit o invitatie in calitate de martori,invitatie pe care nu am onorato datorita faptului k eu ma aflam in sesiune iar fratele meu era plecat din tara,Dupa aceasta invitatie am primit la cateva luni o citatie in care eram chemati la PARCHET in calitate de FAPTUITORI.Ne-am prezentat la parchet ,am dat declaratie si d-nul procuror ne-a spus k tipul respectiv,care am aflat k era si avocat,a declarat k noi l-am batut,si k acesta a suferit o perforatie de timpan,perforatie ce poate sa duca la pierderea auzului si k risacam sa fim incadrati la articolul 182 cp pt vatamare corp grava.Specific din nou k noi nu l-am atins nici macar cu un deget pe acesta.Cum de am trecut de la martori la faptuitori,nu am idee
,imi permit sa continuu cu relatarile mele,la locul faptei se afla agresorul"Avocatul", amicul nostru -soferul care si-a retras plangerea intrucat masina i-a fost reparata,concubinul fostei sotii a avocatului,care din cate am inteles isi sustine plangerea asupra "avocatului' intrucat acesta a fost agresat de catre avocat care a spart geamul masini si a intrat in masina avariata care se afla inchisa ,iar singuri martori am fost eu si fratele meu care am dat declarati la momentul respectiv k martori,ulterior chemati k faptuitori.Asadar intrucat avocatul a facut plangere impotriva noastra k l-am agresat,astfel martori in acest proces in momentl de fata nu mai exista.As dori sa va mai intreb daca dupa 3 ani mai pot aparea martori in proces,intrucat am gasit o persoana care lucra in apropiere si ne-ar putea sustine declaratile.fratele meu a dus si el la procuror un CERTIFICAT M-L in care sunt acordate 6 zile,pt pumnul primit in fata de la avocat.Acum tipul respectiv am inteles k nu ar dori nici o impacare,fiind o persona cu care nu se poate discuta.mai specific faptul k eu sunt absolvent de medicina si in toamna acestui an am semnat pt un contract in germania.Am voie sa parasesc tara?daca voi pleca fara acordul procurorului,risc sa fiu aduc de acolo cu un mandat,ce se poate intampla?Va intreb aceste lucruri intrucat,sunt disperat de intorsatura luata,iar eu nu-mi pot permite nici un fel de cazier intru cat nu pot sa mai profesez daca se va ajunge aici,cu atat mai putin cu cat nu am facut nimic rau nimanui.Referitor la perforatie de timpan,in cea mai mare parte se vindeca de la sine,iar daca nu se poate face o timpanoplastie,astfel incat sansele k avocatul sa ramana cu surditate unilaterala sunt f mici.mai specific k dg avocatului DE PERFORATIE TIMPAN este pus la 8 zile dupa incidentul respectiv,ori daca o pers suferea o perf de timpan,in acel moment simtea o durere groaznica,urechea ii sangerea,etc si nu inteleg de ce nu a specificat acest lucru la M-L,cand a fost la o zi dupa incident,iar legistul i-a acordat 10 zile de ingriiri pt eschimoze si escoriati.dupa 8 zile apare cu acel bilet de la un medic orl in care specifica ca a suferit perforatie de timpan.Ce sfaturi imi puteti da si care credeti ca ar putea fi deznodamantul .......Inca un lucru,am angajat un avocat si sper sa se termine cat mai repede aceasta mascarada.......

Inca un lucru mai nou am inteles ca au aparut 2 martori care sustin k eu si fratele meu l-am batut,si asta dupa 3 ani si jumatate.

Va rog sa-mi spuneti ce este de facut....Multumesc din suflet,scuzati-ma ca v-am trapit din timpul d-voastra facandu-va sa cititi acest "mic" eseu





VA MULTUMESC PT AJUTORUL ACORDAT
Răspuns la discuția va rog am ajutati
Imi puteti sa-mi spune-ti ce inseamna s-a prescris raspunderea?Mentionez ca dosarul este la procuror,nu a ajuns in instanta inca desi are 3 ani si 6 luni.in ceea ce priveste impacarea cred ca nu este posibila cu persoana respectiva.Inca un lucru daca persoana respectiva a avut probleme pshiatrice si cer expertiza pshiatrica ?din cate am inteles a avut tot felul de scandaluri si ii place sa plimbe lumea prin tribunale......Oricum probabil ma voi mai prezenta o data la procuror iar daca v-a mai dura voi pleca in germania la lucru,si sunt f curios daca pt un astfel de caz vor fi decisi sa vina dupa mine,la schimbarea adresei o sa le las noua adresa.....
Răspuns la discuția va rog am ajutati
inca un lucru persoana vatamata ar avea in jur de 18 zile pt echimoze.......despre ce alineat al art 180 ar fi vorba?
Răspuns la discuția va rog am ajutati
multumesc de raspunsuri,si daca partea vatamata nu doreste acest lucru?atunci se va face cazier sau se poate lasa cu o amenda fara sa fie consemnat in cazier.In plus daca voi pleca din tara in cursul procesului in germania si nu am sa ma intorc la proces.Nu este rea vointa dar acest dosar are 3 ani si ceva si nu a ajuns in instanta,fiind la procuror,nu imi pot permite sa astept inca nu stiu cati ani pana s-ar finaliza,tocmai de aceea s-ar putea sa plec pana la sfarsitul procesului fara a ma mai intoarce.In acest caz daca se va da sentinta nefavorabila pt mine,voi fi adus cu mandat din germania,voi fi dat prin interpol pt sustragere de la o eventuala condamnare?Va rog sa imi spune-ti cam ce s-ar putea intampla.o zi buna va doresc
buna ziua,sunt absolvent de medicina si in urma cu 3 ani am avut o altercatie cu o persoana.In momentul de fata dosarul este la procuror.In urma dosarului eu sunt citat ca faptuitor la lovire si alte violente art 180 cp.ce as dori eu sa va intreb....
Am aplicat pt un job in germania ca medic rezident.Printre actele pt angajare mi se cere cazierul de la politie de catre angajatorul german.Specific faptul ca in momentul de fata cazierul meu este curat.Ce se poate intampla daca dupa proces ,voi fi declarat ca inculpat,atunci banuiesc k s-ar mi s-ar face cazier.Voi putea sa ma angajez in germania ca medic sau acest cazier nu imi va mai da drept de a practica medicina.va multumesc si astept raspuns de la d-voastra.