avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate endcomp

Activitate endcomp

Deci sunt cazuri?

Exact asta este situatia pentru care ma interesez, nu pentru muncit in strainatate, ci pentru un curs de perfectionare pentru care nu se poate obtine concediu de studii. Singura solutie ar fi suspendarea.
salut,

politistul se poate suspenda din proprie initiativa datorita unor motive temeinice?



Legea nr. 360/2002 privind Statutul politistului:
Art. 78.
(1) Dispozitiile prezentei legi se completeaza cu prevederile Legii nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, cu modificarile si completarile ulterioare, si ale altor acte normative in vigoare aplicabile functionarului public, in situatia in care domeniile respective nu sunt reglementate in legislatia specifica politistului.


Legea 188/1999 Statutul functionarilor publici
ART. 82
(1) Raportul de serviciu se suspendă la iniţiativa funcţionarului public în următoarele situaţii:
..........
(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivată a funcţionarului public, pentru un interes personal legitim, în alte cazuri decât cele prevăzute la alin. (1) şi la art. 81 alin. (1), pe o perioadă cuprinsă între o lună şi 3 ani.


Teoretic vad ca ar fi posibil, dar practic?

Intrebarea mea este pentru cineva care se pricepe(resurse umane sau care s-a lovit de situatia asta): SE POATE SUSPENDA POLITISTUL DIN ACTIVITATE PENTRU UN INTERES PERSONAL LEGITIM ?


Multumesc mult!

deci din toata chestia asta sa inteleg ca trebuie sa fac o solicitare catre ministerul culturii ?
salut,

as dori sa lansez o publicatie periodica(saptamanala).

Am firma infiintata cu domeniu de activitate 2212 Editarea ziarelor ,
2221 Tiparirea ziarelor si 2222 Alte activitati de tiparire.

Nu am reusit sa gasesc nicaieri ce demersuri trebuie facute pentru
infiintarea unei publicatii, daca trebuie sa fac unele notificari sau
pur si simplu pot sa il editez si sa il distribui.

Va rog, in masura in care aveti disponibiliate, sa ma ajutati cu orice
indicatie catre un act normativ sau alta resursa unde sa ma pot
informa.

Multumesc.
Răspuns la discuția Angajat la doua firme.
Un prieten de-al meu este angajat la 2 firme cu contract de munca de 8 ore si mai are si un contract de munca cu norma partiala de 3 ore. Este programator si unul dintre joburile full si cel de 3 ore il practica de acasa.

Mi-a spus ca cei care l-au angajat s-au ocupat de contracte, el nu stie daca au fost probleme sau nu. Are cartea de munca la firma unde lucreaza cu program normal, in Bucuresti. Celalalt contract full a fost inregistrat in Timisoara. Contractul cu norma partiala este inregistrat tot in Bucuresti.
Salut.

Sunt administratorul unui bar. 2 angajati Coca-Cola au luat din bar, fara voia mea, aparatura electronica in contul unei datorii a mea catre firma Coca-Cola (se pare ca au fost pusi de directorul local al Coca-Cola). Bunurile mele au fost duse in depozitul Coca-Cola. Ulterior cei 2 angajati ai Coca-Cola, prin presiuni si intimidari, mi-au fortat angajatii sa semneze 2 procese verbale prin care imprumutau, respectiv restituiau bunurile mele. Am depus plangere la politie pentru furt.

Intrebare: Pot actiona Coca-Cola in justitie pentru daune morale? Ce sanse de succes am si pentru ce suma (mentionez ca nu am putut organiza 2 evenimente si datorita acestui fapt s-a compromis si organizarea Craciunului si Revelionului, din acesta cauza si datorita faptului ca nu mai mi se aduce marfa fiind aproape in faliment)?

Cunoasteti vreun avocat supercompetent care sa ma reprezinte cu succes, fiind retribuit dupa castigarea procesului ?
Buna ziua

Daca se poate va rog sa ma ajutati cu urmatoare situatie.

Situatia se prezinta in felul urmator:
Pentru o vila a fost emis de catre Primaria Bucuresti un act de punere in posesie pentru 3 mostenitori(frati). Vila are 6 apartamente, 3 dintre ele fiind vandute cu legea 112.

Intrebari:

1. Se pot recupera sau obtine despagubiri pentru cele 3 apartamente vandute cu legea 112 ?

2. Poate unul dintre mostenitori sa isi vanda dreptul de proprietate pentru partea sa din vila? In ce conditii?

Va multumesc foarte mult.