avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Activitate DANA0201

Activitate DANA0201

Buna ziua, am nascut pe data de 20 ianuarie 2011. Am ales sa stau acasa 1 an cu bebe. Cand trebuie sa ma intorc la munca astfel incat sa beneficiez de suplimentul de insertie de 500 ron? Din cate am inteles din lege, trebuie sa ma intorc inainte de a implini bebe 1 an si, sa realizez venituri din salariu. Eu nu am priceput. Va rog mult sa ma lamuriti, as vrea sa stau cat mai mult cu bebe, sa ma intorc exact cd trebuie ca sa pot beneficia de cei 500 ron. Si cei de la resurse umane, inca nu stiu.
In ce data spuneti ca trebuie sa fiu prezenta la munca?
Va multumesc anticipat
Buna ziua, sunt Dana o graviduta in 4 saptamani. Acum sunt in concediu de maternitate pana in 18 iulie(copilul implineste 2 ani). Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri:
-cum se va calcula plata celor 126 zile pre/post natale, tinand cont ca eu nu voi avea 6 luni lucrate la munca (acum avem indemnizatia copilului), se va tine cont de cateva luni lucrate inainte de nasterea primului copil (anul 2008). Mentionez ca sunt angajata la aceasta societate de 6 ani.
-exista posibilitatea sa folosesc toate aceste 126 zile inainte de nasterea copilului sau trebuie obligatoriu 42 dupa,
-calculul indemnizatiei (85 sau 70%) cum va fi? ca 12 luni lucrate nu vor fi, se va tine cont de indemnizatie+alocatie sau de salariul dinaintea nasterii copilului 2008(3-4 luni).
Va multumesc mult pt. ajutor.
Daca doriti puteti sa-mi scrieti la dana0201@yahoo.com