avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate arsdina

Activitate arsdina

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Problema este ca nu stiu exact care sunt veniturile profesionale. Din ce am citit eu in codul fiscal sunt 3 categorii de venituri profesionale: cele agricole, cele din profesii libere, drepturi de autor, cele pe baza de CIM. Eu daca le exclud pe acestea si fac o activitate pe baza de conventie civila tot risc sa pierd indemnizatia?

Multumesc
Diana
dar nu cumva aici e vb de obligatia de CAS pentru PFA care NU au si venituri de natura salariala? Eu asa stiu, ca cei care au si salarii- nu e obligatoriu sa plateasca CAS, in caz contrar -DA.
Buna ziua,

Ajutati-ma, va rog, in urmatoarea problema. Sunt in concediu de crestere copil de la 01.04.2010 si as vrea sa stiu daca exista vreo modalitate legala de a lucra in acelasi timp. Sotul meu are program flexibil si atunci cand el este acasa eu as vrea sa lucrez ca sa castig macar experienta daca nu si bani.
Exista vreo modalitate legala de a incheia vreun fel de contract astfel incat angajatorul sa aiba un fel de garantie ca "nu l voi lasa balta la un moment dat"? De exemplu as putea incheia un contract de voluntariat in care angajatorul se obliga sa ma invete, iar eu sa muncesc acolo o perioada de x luni ca motiv ca investeste in mine, dar acest contract sa nu fie cu titlu oneros adica sa nu implice remuneratie? Poate aveti si alte idei. Stiu ca s-a desfiintat si conventia civila. Ideea e ca vreau o forma legala de contract care sa nu implice obligatii materiale pentru ca risc sa pierd indemnizatia si mi-ar parea rau ca am contribuit foarte mult la stat.