avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2016 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters152787

Activitate ContSters152787

Răspuns la discuția tranzactie imobil
Multumesc foarte mult, chiar daca va raspund acum mai tarziu.
Multumesc frumos, sa vedem ce va fi!
Multumesc frumos de raspuns, dar cred ca nu e chiar exact si spun asta pentru ca, unei alte persoane aflata in aceeasi situatie cu amicul meu, i s-a cerut de la Resurse umane de la firma unde lucreaza cartea de identitate cu CNP si cu adresa de domiciliu pentru ca firma dorea sa-i faca contract legal de munca si intrucat, desi are cetatenia romana insa nu i s-a facut cartea de identitate pana in prezent, practic nu-l pot angaja legal.Asa i s-a spus. Deci nu stim ce sa mai credem! Deci de ce-i mai cer atunci cei de la Resurse umane C.I. daca nu are si stiu si ei asta, dar e cetatean roman de curand, si-a depus dosarul pentru C.I. si cu toate astea cei de la Resurse Umane sustin sus si tare ca fara C.I. nu-i pot face contract de munca si cei de la Fortele de Munca nu-l pot lua in evidenta? Va rog sa ma scuzati daca v-am suparat cu intrebarile!
Buna seara. Un amic de-al meu, fost cetatean moldovean, este in prezent cetatean roman cu act de cetatenie romana, de 7 luni de zile. Intrucat nu are buletin de identitate romanesc (deoarece numai dupa 6 luni de zile ii dau ce-i de la Sectorul 1 Bucuresti, de la Starea Civila, dupa ce depune dosarul cu actul de cetatenie roamana dobandit si altele) si nici permis de sedere (de care nu mai are nevoie pentru ca e cetatean roman si e oricum expirat in prezent permisul de munca), i s-a spus ca nu se poate angaja legal deoarece exista se pare un vid in legislatia romaneasca la acest capitol. Ce poate sa faca ca sa intre in legalitate la angajator? Stiti vreo lege care sa ii dea dreptul de a se incadra legal in munca? Eu unul sunt foarte intrigat de aceasta situatie care tine se pare de multi ani si mai sunt foarte multi moldoveni de peste Prut in situatia amicului meu moldovean!
Buna ziua,
v-as ruga sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema:
am contract pe numele meu pe o garsoniera aflata in stare bruta (fara usi, fara geamuri) de cand s-a construit blocul si as dori sa o trec in proprietatea unuia din parintii mei sau la a2 parintii, cu costuri cat mai mici. Care ar fi aceasta modalitate:vanzare, donatie, etc.? Care sunt pasii pe care sa-i urmez!Si cat ar costa aproximativ toata treaba?
Va multumesc anticipat.