avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1738 soluții astăzi
Forum Activitate marmota2010

Activitate marmota2010

nu imi raspunde nimeni :(
Buna ziua, va rog sa imi spuneti care ar fi solutia optima pentru urmatoarea speta: 2 soti au avut o firma cu 2 ob de activitate diferite. Dupa mai multi ani, unul dintre ei a intrat in niste datorii imense, de care celalalt nu stia. Intre timp persoana respectiva a disparut de la domiciliu, a avut loc un divort, partaj in lipsa. Persoana disparuta nu a putut fi exclusa din societate, desi s-a adus dovada facturilor neplatite de catre furnizori plus alte cheltuieli. In instanta s-a cerut excluderea din societate a persoanei disparute, dar s-a pierdut procesul. Acum dupa 3 ani de la aceste evenimente, au mai aparut niste facturi neachitate pe numele firmei, mai exact al obiectului de activitate al persoanei disparute.
Ce s-ar putea intampla daca fostul sot nu le achita? Aceste creante se prescriu dupa 3 ani? Va multumesc si astept niste raspunsuri si eventual mai revin cu completari. O s buna
Răspuns la discuția o problema...
:)) pfff....astept un raspuns la obiect, thk ilie.florin...Tot ce vroiam sa stiu e daca se poate practic, ca teoretic, juridic, cam nu se poate ca toate bunurile sa ii revina lui, si asta ma refer la proprietati, imobile dobandite in timpul casatoriei, daca mama mea nu ar aparea niciodata, pentru ca d. carmen mur, nu poate exista nici un consimtamant, pentru ca persoana e disparuta, data in urmarire, fara solutionare pana acum.
Sa presupunem ca nu va aparea niciodata, se incheie divortul, partajul...bunurile ii revin tatalui meu...nu stiu cum se procedeaza la partaj, se poate face in lipsa, teoretic parata va fi obligata sa plateasca o sulta, dar daca nu va aparea niciodata, si nu o va achita, tatal meu nu poate sa faca nimic, nu?
Răspuns la discuția o problema...
Divortul si partajul se fac in lipsa, pot fi atribuite toate bunurile tatalui meu? Stiu cum se procedeaza in cazul dezbaterii succesiunii, intrebarea mea era daca ii poate reveni totul lui...
Discuție o problema...
Buna ziua! As avea o nelamurire, mama mea e disparuta de un an de zile, nimeni nestiind nimic de ea, as vrea sa stiu daca bunurile dobandite in timpul casatoriei, pot fi instrainate de tatal meu, daca ea nu va aparea niciodata. Sunt singurul copil, cu tata nu sunt in relatii f. bune, divortul dintre ei nu este finalizat...In caz de ea va fi declarata moarta, printr-o hotarare definitiva si irevocabila, tatal meu poate face ceva? Mentionez ca e o actiune pe rol privind divortul dintre ei si partajul, nefinalizat inca...Tatal meu ar vrea sa ramana cu tot, eventual ca mama sa achite o eventuala sulta daca o sa aparara...In caz de neachitare a sultei, poate ca tata sa faca ceva fara mine? Din cate stiu eu bunurile dobandite sunt bunuri comune, dar aici e situatia e mai complicata, si as vrea sa stiu care sunt solutiile in beneficiul meu, sau daca tata poate sa instraineze ceva....Va multumesc, si astept raspuns...