Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... o problema...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

o problema...

Buna ziua! As avea o nelamurire, mama mea e disparuta de un an de zile, nimeni nestiind nimic de ea, as vrea sa stiu daca bunurile dobandite in timpul casatoriei, pot fi instrainate de tatal meu, daca ea nu va aparea niciodata. Sunt singurul copil, cu tata nu sunt in relatii f. bune, divortul dintre ei nu este finalizat...In caz de ea va fi declarata moarta, printr-o hotarare definitiva si irevocabila, tatal meu poate face ceva? Mentionez ca e o actiune pe rol privind divortul dintre ei si partajul, nefinalizat inca...Tatal meu ar vrea sa ramana cu tot, eventual ca mama sa achite o eventuala sulta daca o sa aparara...In caz de neachitare a sultei, poate ca tata sa faca ceva fara mine? Din cate stiu eu bunurile dobandite sunt bunuri comune, dar aici e situatia e mai complicata, si as vrea sa stiu care sunt solutiile in beneficiul meu, sau daca tata poate sa instraineze ceva....Va multumesc, si astept raspuns...
Sunt doau asituatii tottal diferite: daca mama este declarat moarta aveti si dvs. dreptul. daca insa nu, si partajul se pronunta , nu aveti nici un drept. Situatia este destul de complicat, consultati un avocat.
Divortul si partajul se fac in lipsa, pot fi atribuite toate bunurile tatalui meu? Stiu cum se procedeaza in cazul dezbaterii succesiunii, intrebarea mea era daca ii poate reveni totul lui...
Nu ii poate reveni totul lui.Teoretic in cazul disparutilor ar putea interveni procurorul pt apararea intereselor celor disparuti.Partajul are un caracter incidental in procesul de divort.Ma gandesc ca ati putea interveni in partaj cu o cerere accesorie pt a putea sustine interesele mamei dvs.Dupa efectuarea partajului, dvs fiind singurul copil veti mosteni partea mamei -(asta dupa ce va fi declarata printr'o hot definitiva decedata-4 ani de la data disparitiei).
asteptati inca 3 ani si introduceti actiune in instanta pentru a declara decesul
parintele poate vinde bunurile proprii pentru ca sunt deocamdata ale lui.
bunurile comune imobiliare nu le poate vinde fara consimtamantul celuilalt sot.