avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Tatăl meu este plecat de acasă din 2000 , ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Tatăl meu este plecat de acasă din 2000 , de 24 de ...

Buna ziua
Tatăl meu este plecat de acasă din 2000 , de 24 de ani nu se știe nimic de el. Mama a divorțat în 2007 ,iar la divorț apartamentul a fost lasat jumate jumate. Întrebarea mea este ce putem face noi copii sa moștenim partea lui tata de apartament daca el este de negasit ? Daca noi nu avem certificatul lui de deces nu avem nimic.
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 15:49, 24 Ianuarie 2024
Obtineti în instanță sa fie declarat decedat.
A fost declarat dispărut la vremea aia?
Dacă a plecat și o fi bine pe undeva, nu aveti cum sa il mosteniti.
Cel dispărut este socotit a fi în viață, dacă nu a intervenit o hotărâre declarativă de moarte rămasă definitivă.

În cazul în care o persoană este dispărută și există indicii că a încetat din viață, aceasta poate fi declarată moartă prin hotărâre judecătorească, la cererea oricărei persoane interesate, dacă au trecut cel puțin 2 ani de la data primirii ultimelor informații sau indicii din care rezultă că era în viață.
Pana nu mergeți la un avocat și pana nu obtineti o hotărâre judecătorească prin care sa se constate decesul nu o sa rezolvați nimic,nu o sa puteți moșteni partaja etcetc..Puneți niște bani în comun mai ales dacă sunteți mai mulți și demarati nu este un capăt de tara ..
Ultima modificare: Miercuri, 24 Ianuarie 2024
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare mostenire larisaes larisaes recuperare mostenire in urma indapartarii (vezi toată discuția)
Caz de dispariție AlinaElena901 AlinaElena901 Bună! Tatăl meu a dispărut în 2009. De atunci nu mai știu nimic de el. Am făcut proces pentru a vinde locuința, care este pe numele său. În calitate ... (vezi toată discuția)