avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate cornelmarin

Activitate cornelmarin

Dreptul asupra bunurilor mobile in timpul casniciei

Presupunem o familie-el si ea.Sotia primeste o suma de bani de la parinti pentru a-si achizitiona o masina noua.In caz de divort al celor doi,la partaj,masina e bun comun sau apartine doar sotiei?
Buna ziua, as avea si eu o intrebare: daca permisul meu expira pe 04.01.2023, dar eu vreau sa-l innoiesc acum, mai este necesara fisa medicala? La fel am procedat in urma cu 10 ani si nu mi-a trebuit aceasta. Intre timp, nu stiu daca s-a mai schimbat legea. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Multumesc pentru raspunsuri.
Nu,doar titlul de proprietate pe care sunt trecute numele celor trei proprietari.
Nu sunt trecute cotele.Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Buna ziua! Am si eu o intrebare,poate ma lamureste cineva:detin,de pe urma mamei mele,impreuna cu tatal meu si sora mea,un teren extravilan de 1 ha,pe care vrem sa-l vindem.Pe acest teren exista titlu de proprietate unde sunt trecuti cei trei proprietari.Cum se impart banii de pe urma vanzarii terenului intre cei trei proprietari? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția razboi familial
Va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns.As vrea sa mai pun in discutie un aspect:eu am contractat un credit de nevoi personale cu ipoteca pe apartamentul sotiei.Aceasta a fost de acord sa semneze,ptr.ca avea nevoie de 2000 EUR,ptr.a plati o datorie.Daca nu as mai plati ratele la banca?Este o masura extrema,dar incep sa ma gandesc serios la aceasta varianta.Cred ca este singurul meu atu.
Astept niste pareri si multumesc anticipat.
Răspuns la discuția razboi familial
Am facut multe imbunatatiri,prin credite contractate de mine la diverse banci.
As pleca si maine,daca as avea unde sa ma duc.
Succesiunea in timpul casniciei nu-mi da nici un drept?
Cum as putea sa contracarez comportamentul-inuman,as spune-al sotiei,care imi interzice pana si accesul in bucatarie?Ma refer la o masura legala.
Discuție razboi familial
De vreo 5 ani,sotia mea a devenit reprezentanta in Romania a unei "secte" americane numita "Noua energie".In acesti 5 ani,casnicia mea,si implicit viata de familie,au devenit un cosmar.
Apartamentul cu 3 camere in care locuiesc eu,cu sotia si fiica in varsta de 20 ani,este mostenire de la soacra mea,adica sotia este unica mostenitoare.Mentionez ca actul de succesiune s-a facut in anul 2001,adica in timpul casniciei.
In toti acesti ani,sotia mea-daca pot sa o mai numesc asa-repeta tot timpul ca asta este casa ei ,sa plec,fiindca nu am nici un drept aici,nici rufele pe care le spal in weekend nu ma lasa sa le intind pe balcon.Viata mea este un COSMAR!
Mai vreau sa mentionez ca n-am ridicat niciodata mana asupra nevestei-nu as putea sa lovesc o femeie-si nu am inselat-o niciodata.
Vreau sa ma ajutati cu un sfat,orice,ce masuri legale se pot lua,ca sa nu mai fiu hartuit de sotia mea?Sunt disperat si ma tem sa nu-mi cedeze nervii la un moment dat!!!