Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am si eu o intrebare,poate ma lamureste ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am si eu o intrebare,poate ma lamureste cineva:detin,de ...

Buna ziua! Am si eu o intrebare,poate ma lamureste cineva:detin,de pe urma mamei mele,impreuna cu tatal meu si sora mea,un teren extravilan de 1 ha,pe care vrem sa-l vindem.Pe acest teren exista titlu de proprietate unde sunt trecuti cei trei proprietari.Cum se impart banii de pe urma vanzarii terenului intre cei trei proprietari? Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Daca nu sunt trecute si cotele ce le detine fiecare, suma se imparte la egal la toti trei.
Nu sunt trecute cotele.Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Nu exista vreun act ( certificat de mostenitor, etc.) in care sa aveti trecute cote de mostenire?
Daca nu exista... suma se imparte la trei.
Nu,doar titlul de proprietate pe care sunt trecute numele celor trei proprietari.
Si acei proprietari traiesc, nu?
Daca nu... trebuie dezbatuta succesiunea in urma celui decedat si suma ce ar reveni lui o sa revina mostenitorilor acestuia, daca o sa doreasca sa vanda...
Oricum, intrebati si notarul si o sa va lamureasca acesta.