avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am si eu o intrebare,poate ma lamureste ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am si eu o intrebare,poate ma lamureste cineva:detin,de ...

Buna ziua! Am si eu o intrebare,poate ma lamureste cineva:detin,de pe urma mamei mele,impreuna cu tatal meu si sora mea,un teren extravilan de 1 ha,pe care vrem sa-l vindem.Pe acest teren exista titlu de proprietate unde sunt trecuti cei trei proprietari.Cum se impart banii de pe urma vanzarii terenului intre cei trei proprietari? Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: cornelmarin , utilizator 12:21, 16 Iulie 2021
Buna ziua,
Daca nu sunt trecute si cotele ce le detine fiecare, suma se imparte la egal la toti trei.
Nu sunt trecute cotele.Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Nu exista vreun act ( certificat de mostenitor, etc.) in care sa aveti trecute cote de mostenire?
Daca nu exista... suma se imparte la trei.
Nu,doar titlul de proprietate pe care sunt trecute numele celor trei proprietari.
Si acei proprietari traiesc, nu?
Daca nu... trebuie dezbatuta succesiunea in urma celui decedat si suma ce ar reveni lui o sa revina mostenitorilor acestuia, daca o sa doreasca sa vanda...
Oricum, intrebati si notarul si o sa va lamureasca acesta.

Alte discuții în legătură

Impartirea mostenirii typa typa suntem 3 surori,parintii decedati,avem un act de mostenire.Dupa moartea mamei sa facut succesiune iar cele 2 surori au cedat in favoarea mea.Dupa moartea ... (vezi toată discuția)
Mostenirea si durerea de cap liliana_S liliana_S Bunaziua! chiar daca titlul va face sa zambiti, exista un mare adevar in interiorul sau, iar eu, sau mai bine spus mama mea, are nevoie de ajutorul Dvs. pe ... (vezi toată discuția)
Poate notarul obiecta la valoarea unuei tranzactii de vanzare-cumparare ? atitirisca atitirisca Buna ziua, Tatal meu impreuna cu cei 3 frati ai lui au mostenit un teren de la parinti. Tata si inca un frate au cumparate(prin chitanta de mana, in ideea ... (vezi toată discuția)