Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am si eu o intrebare,poate ma lamureste ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am si eu o intrebare,poate ma lamureste cineva:detin,de ...

Buna ziua! Am si eu o intrebare,poate ma lamureste cineva:detin,de pe urma mamei mele,impreuna cu tatal meu si sora mea,un teren extravilan de 1 ha,pe care vrem sa-l vindem.Pe acest teren exista titlu de proprietate unde sunt trecuti cei trei proprietari.Cum se impart banii de pe urma vanzarii terenului intre cei trei proprietari? Va multumesc anticipat.
In mod normal, daca terenul a apartinut numai mamei si ati facut cerere pentru eliberarea titlului de proprietate pe numele celor trei mostenitori, cotele care vi se cuvin ar fi de 2/8 pentru tata, 3/8 sora si 3/8 dvs deci, moralmente vorbind, asa ar trebui sa se imparta si pretul
Totusi, pentru ca actul dvs de proprietate este titlul de proprietate pe care figurati, pur si simplu, ca proprietari toti trei iar cotele nu sunt mentionate (pentru nu se mentioneaza in formatul impus de legea 18/1991), in lipsa acestei mentiuni se presupune ca detineti cote egale, de 1/3 pentru fiecare.
Acestea fiind spuse, raspsunsul la intrebarea dvs este ca pretul se imparte asa cum cad de acord toti cei trei coproprietari. In lipsa intelegerii nu puteti vinde, si va ramane sa va adresati instantei de judecata pentru iesirea din indiviziune.
Multumesc pentru raspunsuri.