avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate Laura2806

Activitate Laura2806

Discuție Demisie
Buna Seara!am rugamintea sa mi spuneti cum pot sa nu respect preavizul in cond in care angajatorul m a angajat pe un post dar denumirea in cim este de x,eu lucrand practic ca y,y fiind functia trecuta doar in oferta de job si fisa postului.cu alte cuvinte,am fost trecuta ca vz in cim si fac contab cf fisei postului si in realitate.astept cu interes rsp ul dvs. Cum ma poate afecta/care ar fi consecintele in cazul nerespectarii preavizului invocand motivul de mai sus?precizez ca au fost dati in care le am spus aceasta neconcordanta si mi au rsp ca e ok asa.am 1 an in aceasta firma si nu mai suport sa fiu exploatata in continuare si de aceea va intreb in ce conditii pot sa mi dau demisia fara preaviz de 20zile lucratoare.
Multumesc
Răspuns la discuția pozitii COR intr-un IFN
<<Atata timp cat nu este sanctionata utilizarea lor in cadrul unui IFN, angajatii pot fi incadrati in c.i.m. cu pozitii ce contin cuvantul bancar.>>

Unde gasesc aceasta informatie?Cum ca nu sunt santionate utilizarea denumirilor ce contin cuv bancar intr un IFN?Ma intereseaza pentru ca eu in contract sunt trecuta ca Reprez comercial si de fapt, lucrez ca Ofiter Customer Service si collection. As vrea sa gasesc functia cea mai potrivita pentru postul pe care lucrez si din ce am vazut, fisele postului nu sunt gratuite.Ma puteti ajuta cu aceste informatii,va rog?
Răspuns la discuția pozitii COR intr-un IFN
Fisa postului nu este in concordanta cu functia din CIM. Din cate stiu, fisa postului nu se inregistreaza la ITM cum e in cazul CIM ului. In acest caz, fisa postului este verificata de cineva? Doar daca vine ITM ul si cere fisele postului impreuna cu CIM si vad aceasta neconcordanta, consecinta e ca se da o mare amenda,nu?Si in aceasta situatie s-ar modifica si fisele postului. In mod legal. fisa postului trebuie semnata de directorul general, de dir HR sau seful de departament?
Multumesc
Răspuns la discuția pozitii COR intr-un IFN
Problema este ca fisa de post este intocmita pe postul pe care se lucreaza practic, si nu pe ceea ce scrie in CIM. Adica, fisa postului nu este parte integranta a contractului. De ex, eu lucrez ca Ofiter rel clienti si collection si mi au facut CIM pe reprez comercial si fisa post pe ofiter. Imi puteti spune, va rog cum sa procedez in asa fel incat sa fie totul legal?Eu stiu ca nu i ok asa dar nu stiu ce argumente sa le aduc ca sa fie totul in regula.Le am cerut sa ma incadreze cu un post cu studii superioare care sa aiba legatura cu functia de ofiter rel clienti si collection si spun ca nu gasesc decat joburi care contin cuv bancar si nu pot face schimbarea asta. Le am cerut sa ma treaca analist servicii clienti si spun ca nu ma pot incadra asa pt ca jobul se potriveste doar intr o agentie de publicitate.
Unde gasesc detalii despre responsab fiecarui post din COR?As avea nevoie de descrierea fiecarei pozitii din COR. Doar contra cost pot obtine fisele de post/Multumesc

Astept raspuns cat mai curand!
Multumesc
Buna seara!
As dori sa stiu si eu daca intr-o institutie fin nonbancara(IFN) angajatii pot fi incadrati in CIM cu pozitii ce contin cuvantul bancar?Nefiind o institutie bancara ci o instit fin NONbancara, nu stiu daca pot fi folosite functiile gen ofiter banca, consilier financiar-bancar, ofiter operatiuni financiar-bancare, consultant bancar, referent bancar etc. Aceste functii daca sunt folosite pentru angajatii intr un IFN, e ok?
O alta intrebare - Pt a ocupa functiile de mai sus e nevoie de studii economice?Sau studiile superioare sunt suficiente?As dori sa stiu unde pot afla mai multe despre conditiile legale de incadrare in CIM

Astept raspunsul vostru cat mai curand!

Va multumesc
Buna ziua!
Va rog mult sa mi spuneti ce am de facut in situatia in care am aflta, dupa 2 ani ca patronul la care am lucrat nu a virat contributiile la stat pt mine si alti salariati. Mi am dat seama de asta cand i am cerut o adeverinta pt medicul de familie.Am ajuns la urgenta de mai multe ori si aveam nevoie sa fac mai multe analize, examene medicale.I am tot cerut adeverinta din decembrie pana in ziua de 9 martie cand m a dat afara spunandu mi ca nu mi da nici o adeverinta.
M am interesat la ITM BACAU si intr adevar mi au confirmat ca nu au fost platite contributiile, desi eu in 2009 am semnat un contract de munca cu el.
Vreau sa l dau in judecata. Va rog mult sa mi spuneti care sunt procedurile si ce parere aveti de asta?
Va multumesc
Multumesc pt rsp
caz partaj judiciar
proces pe fond
reclamanta mama
parti -3 copii, din care 2 au renuntat la partea lor
exista testament lasat in 2002
reclamata deschide succesiunea in 209 iulie
dupa 9 termene, in care acu 2 luni dosarul ramasese in pronuntare, s-a repus pe rol si s-au cerut noi probe (cu martori)
acum,dupa ce mama a plecat la lucru in strainatate i se cere interogat (tea fiind prezenta la toate termenele)
mie mi a lasat procura, insa nu pot raspunde la interogatoriu
Cum poate fi luat interogatoriu in strainatate?

Multumesc