avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate neamtu.george

Activitate neamtu.george

Am incheiat un contract de utilizare loc de parcare cu Parking Piatra Neamt , contract emis in 05.01.2023. fara prezentare la ghiseu ci prin schimb de mail-uri. N-am reusit sa descarc prin intermediul aplicatiei on-line si n-am stiut ca valabilitatea incepea de la 01.07.2022 timp de 12 luni. Credeam ca valabilitatea este din momentul incheierii acestuia . Parking justifica acest lucru prin faptul ca mi-au "pastrat" pana la 05.01.2023 locul de parcare. Este corect?
Eram obligat sa ma prezint fizic la ghiseu ca sa intru in posesia contractului daca Parking nu mi l-a trimis pe mail ci mi-a scris ca-l pot descarca prin intermediul aplicatiei on-line?
Era obligat Parking la momentul emiterii sa ma atentioneze asupra valabilitatii contractului?
Răspuns la discuția Inchidere societate comerciala
In ce fel ma poate proteja declararea falimentului?
Detin o societate comerciala cu urmatoarele probleme :
-are restante la achitarea TVA si a impozitului forfetar aferent 2009 si 2010
-nu mai desfasoara decat activitatea de incasare cv.facturi 2009 si plati facturi 2009
-are un credit bancar in derulare
-are de incasat de la o firma care este in insolventa
Intrebarea este cum as putea inchide firma astfel incat sa nu mai platesc impozitul forfetar iar furnizorii sa-i platesc din ce mai am de incasat , chiar daca nu acopar totalul datoriilor