avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Inchidere societate comerciala
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Inchidere societate comerciala

Detin o societate comerciala cu urmatoarele probleme :
-are restante la achitarea TVA si a impozitului forfetar aferent 2009 si 2010
-nu mai desfasoara decat activitatea de incasare cv.facturi 2009 si plati facturi 2009
-are un credit bancar in derulare
-are de incasat de la o firma care este in insolventa
Intrebarea este cum as putea inchide firma astfel incat sa nu mai platesc impozitul forfetar iar furnizorii sa-i platesc din ce mai am de incasat , chiar daca nu acopar totalul datoriilor
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 22:50, 14 Iunie 2010
Nu puteti inchide firma in conditiile mentionate mai sus.
Buna seara .

Solutii urgente .
1.Suspendare activitate pe 3 ani,avantaje -nu mai platiti forfetarul,sau
2.Cereti insolventa firmei ,sau
3.Cereti dizolvarea firmei, cu lichidator .

Marius Bote .
In ce fel ma poate proteja declararea falimentului?
O societate se poate radia in conditiile legii 31/1990 privind societatile comerciale sau legea 85/2006 privind procedura insolventei
In ambele cazuri trebuie sa colaborati cu un lichidator !
Este destul de dificil sa explici in 2 cuvinte pe forum avantajele si dezavantajele fiecarei proceduri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Faliment lalac lalac Care sunt costurile pt deschiderea procedurii de intrare in faliment a unei sc care are datorii la bugetul de stat (impozit forfetar)? Cine plateste onorariul ... (vezi toată discuția)
Insolventa firma care nu a avut niciodata activitate eugen05 eugen05 Buna ziua. Am o firma pe care am infiintat-o in 2006, dar care nu a desfasurat niciun fel de activitate niciodata . Firma nu are active, angajati ... (vezi toată discuția)
Evitare impozit forfetar prin faliment? infoleg infoleg De maine 1 mai 2009, daca bine am inteles, chiar daca mergem sa suspendam activitatea sau sa radiem firma tot intram sub incidenta taxei maritului Pogea cel ... (vezi toată discuția)