Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Inchidere societate comerciala
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Inchidere societate comerciala

Detin o societate comerciala cu urmatoarele probleme :
-are restante la achitarea TVA si a impozitului forfetar aferent 2009 si 2010
-nu mai desfasoara decat activitatea de incasare cv.facturi 2009 si plati facturi 2009
-are un credit bancar in derulare
-are de incasat de la o firma care este in insolventa
Intrebarea este cum as putea inchide firma astfel incat sa nu mai platesc impozitul forfetar iar furnizorii sa-i platesc din ce mai am de incasat , chiar daca nu acopar totalul datoriilor
Nu puteti inchide firma in conditiile mentionate mai sus.
Buna seara .

Solutii urgente .
1.Suspendare activitate pe 3 ani,avantaje -nu mai platiti forfetarul,sau
2.Cereti insolventa firmei ,sau
3.Cereti dizolvarea firmei, cu lichidator .

Marius Bote .
In ce fel ma poate proteja declararea falimentului?
O societate se poate radia in conditiile legii 31/1990 privind societatile comerciale sau legea 85/2006 privind procedura insolventei
In ambele cazuri trebuie sa colaborati cu un lichidator !
Este destul de dificil sa explici in 2 cuvinte pe forum avantajele si dezavantajele fiecarei proceduri !