avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters153431

Activitate ContSters153431

da. in principal cum e cu cenzorul... de administrator m-am lamurit. daca eu dau drumul la contractul aprobat de comitet fara avizul cenzorului ce se intampla? e ok?
inseamna ca nu stiti cum pute o pisica sau un caine care isi face nevoile in bloc. daca ai un animal ingrijeste-l si totul e ok. de aceea UNELE asociatii au taxe pt animale si unele nu. depinde de stapan...
de acord, am citit, stiu! dar cum sa-l fac sa semnenze ordinul de plata? el are semnatura a doua. pot semna doar presedintele si vicepresedintele? e legal? si daca cenzorul nu isi da acordul (dar nici dezacordul) in scris se poate sa semnam doar noi doi? pr. si vicele? ceilalti membrii sunt siderati si fara raspuns.
de 3 luni strangem si verificam oferte de reparatie lift. am reusit sa cadem de acord cei 4 membrii ai comitetului (incl presedintele), am incheiat contractul si am dat de plata avansul pentru lift. administratorul nu vrea sa plateasca (!) si nici nu spune de ce!!! care este motivul??? cenzorul in schimb ne intreaba ce facem daca da firma faliment, daca am verificat-o la primarie, la administratie daca are darile platite la timp la stat si alte chestii. insa nici unul dintre ei nu a scris pe hotararea comitetului nimic. le-am cerut insistent dar refuza. (am intocmit o fisa comparativa si o nota prin care hotaram si motivam care este firma castigatoare). e nevoie de acceptul lor? daca da cum facem mai departe? multumesc.
Răspuns la discuția administrator neplatit
multumesc.
Răspuns la discuția administrator neplatit
imi cer scuze, e vorba de o asociatie de proprietari din care fac parte. m-au propus administrator de bloc, nu ar fi o problema, dar eu nu pot primi salariu din motivul spus mai sus.
pot fi administrator fara sa fiu salariat in nici un fel? sunt in concediu de crestere a copilului si nu pot fi platit, nu pot avea alte venituri salariale pentru ca le pierd pe celelalte.
o alta intrebare, salariile se impart pe cota indiviza sau pe persoana?
multumesc.
multumesc.
am facut o scrisoare catre presedinte in care ii atrag atentia ca cenzorul nu controleaza si nu semneaza, ca voi face o adresa catre iscir si catre firma care intretine acum liftul. a refuzat sa o primeasca. ce sa fac?
da, asta cu nomenclatorul ar fi ok. de fapt ofertele mele au preturi pe piese si manopera separat pe cand la dumnealor pe global, nu stii cat si ce costa. o sa sun si la ISCIR. multumesc