avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1896 soluții astăzi
Forum Activitate SuiramASAB

Activitate SuiramASAB

Am vandut masina de imediat un an si noul propietar ma tot amana sa faca inscrierea. Am facut un contract de vanzare-cumparare nelegalizat, doar cu un martor. Am si cartea tehnica a masinii. Primaria ma preseaza sa achit taxele.
Ce pot sa fac in acest caz? Noul propietar nu vrea sa mai raspunda la telefon.
#-o
Sunt din Cv si lucrez in Bucuresti. La intoarcerea spre casa m-am ratacit si eram atent la indicatoare. Insa baietii dupa cum se vede nu au norma la amenzi ,mi-au luat permisul ca nu am acordat prioritate la trecerea de pieton. Neavand vizibiliate buna, fiind parcate masini in dreapta nu am vazut doamna cu copilul, care coborase jos. Nu aveam viteza puteam sa opresc la timp. Mi-a luat carnetul si amenda

Pe PV este trecut la "fapta savarsita este prevazuta de" art 135 lit h din hot 1391/2006, pt aprobarea Reg de aplicare a Ordonantei de urgenta a GUv nr. 195/2002.
"6. Intersectii si obligatia de a ceda trecerea
ART. 135
Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii:
h) pietonului care traverseaza drumul public, prin loc special amenajat, marcat si semnalizat corespunzator ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci cand acesta se afla pe sensul de mers al vehiculului."

si "fapta savarsita este prevazuta de" art 100 alin 3 lit b din ordonanta de urgenta nr. 195/2002.
"ART. 100
1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:

a) ............

b) neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati in traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului; Cine mai intelege ce scriu ei acolo
INTREBAREA: ce sanse am daca fac contestatie? Am nevoie de carnet URGENT! Pt a asigura cele necesare familiei.