avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate simonanna

Activitate simonanna

Am lucrat la o firma din 1.10.2009 pana in 8.06.2010 (am demisionat cu art 55b),dupa calculele mele cu 21 zile de concediu pe an scrise in cim angajatorul trebuie sa mi plateasca 14 zile. E adevarat? sau am pierdut zilele pe 2009?si am de luat doar pe anul acesta 2010?
Buna,ajutati-ma si pe mine.Am lucrat la o firma privata ca gestionara de depozit cu un salariu de 720ron pe contractul de munca,iar in realitate primeam 1200ron.Am fost nevoita sa-mi dau demisia(pe baza unei notificari din partea administratorului firmei prin care" imi oferea un post la sediul firmei in Bucuresti, eu lucrand la dep. din Brasov" sau cu obligatia de a-mi da demisia conform art.55lit b sau art.79 alin 1),Am ales art 55 si mi-am dat demisia in aceeasi zi si am predat totul pana la sfarsitul programului de lucru.Vreau sa stiu daca pot face vreo sesizare impotriva angajatorului in cazul in care nu-mi va plati (inca astept sa ma plateasca pt. 8 zile din luna iunie si concediul de odihna pe 8 luni de zile), si in cazul in care voi descoperi ca nu mi-a platit toate contributiile sociale pe lunile aferente (8 luni),adica de cand am fost inregistrata la ITM . Trebuie sa ma adresez in jud. in care am resedinta sau cel in care am fost inregistrata(ilfov)?