avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Activitate nexusryder

Activitate nexusryder

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca am vreo posibilitate, ca persoana fizica, sa achizitionez un auto second hand din Germania fara sa platesc TVA atat in Romania cat si la achizitionarea acestuia.

Va multumesc!
Detin un apartament, la parterul unei vile P+2. In aceaeasi vila se mai afla alte 5 apartamente. In contractul de vanzare-cumparare scrie ca eu intru in posesia "apartamentului cu o suprafata utila de 80.23 mp, impreuna cu o cota parte de 15.62 % din suprafetele care [..] sunt in folosinta comuna [...]."
In extrasul de carte funciara, partea I, scrie, la coloana aferenta "cote teren" suprafata de 40.23, iar la "Observatii", scrie "Apartament compus din trei camere si dependinte 40.23 MP cota indiviza de teren in proprietate". care
INTREBAREA:
1. Datorita faptului ca am un proprietar care vine si sta sub geamul camerei mele, pe baza faptului ca "curtea este comuna" va rog sa-mi spuneti daca, tinand cont de cele de mai sus, eu detin vreo parte din "curtea comuna"?
2. Exista vreo prevedere care sa protejeze intimitatea celor ce stau la parterul imobilelor chiar daca exista "curte comuna"?
Va multumesc!
In vechiul contract de credit nu am stipulata nicaieri valoarea majei fixe ce intra in calculul dobanzii creditului dupa noua formula: Dobanda=Euribor+marja fixa. Cum trebuie calculata dobanda in acest caz?
Răspuns la discuția Concediu fara plata
Ce intreb eu si ce raspundeti voi.....
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti si mie daca militarii isi pot lua concediu fara plata, iar in caz afirmativ care este perioada maxima ce se poate acorda?
Care este actul normativ care reglementeaza acest lucru?
Va multumesc!