avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate iulian7d

Activitate iulian7d

Discuție Somaj
Buna ziua. Tatal meu a depus cerere pentru eliberarea unei adeverinte de venit (pentru dosarul de somaj)de la Finante si nu i se elibereaza aceasta adeverinta pe motiv ca este asociat(si administrator) la un SRL, societate care este suspendata de mai bine de 1 an de zile (mentionez ca tatal meu este angajat la o alta firma de la care trebuie sa mearga in somaj). Doamna de la finante zice ca datorita faptului ca aceasta firma, la care este asociat, este suspendata nu poate sa-i elibereze adeverinta de venit, dar nu are un temei legal, efectiv ridica din umeri. ce se poate face?
va multumesc.
Deci, d-ule procmarci, sa inteleg ca daca voi castiga contestatia prin prescriptie nu o sa mai am treaba de acum incolo?
Imi cer scuze. Posibil sa castig. nu sunt sigur pana nu vad, dar nu vreau alte probleme dupa aceia, de aceea vreau sa intru in legalitate.
Buna ziua. Astazi am ridicat de la primarie un proces-verbal de constatare a contraventiei precum ca am construit fara autorizatie = amenda de 2.000 de lei. Vreau sa fac contestatie deoarece in legea 50/1991 la art.31 scrie ca daca constructia s-a facut inainte cu 2 ani de zile fata de constatare, atunci se prescrie contraventia, iar eu pot dovedi cu poze sau declaratii de la persoane care au fost acolo ca acea constructie este de acum 3 ani. Problema mea este ca lotul de pamant este extravilan, constructia este mica max 20 mp2, fara fundatie doar cu "butuci" de beton(un loc numai bun sa te relaxezi), iar ca sa intru in legalitate ( pentru gard si adapost de unelte), se pare ca am nevoie de procesul-verbal. intrebarea este: daca dupa contestatie , in cazul in care castig si nu trebuie sa platesc amenda o sa mai am procesul-verbal ca sa pot cere intrarea in legalitate. cei de la primarie mi-au spus ca cel mai bine ar fi sa platesc amenda si apoi cu procesul verbal atasat (cred) pot sa depun documentatia pentru intrare in legalitate (provizoriu pentru 2 ani, cu posibilitate de prelungire).