avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate Icgel

Activitate Icgel

Răspuns la discuția Drept vizitare minor
In primul rand te sfatuiesc sa-ti gasesti o alta femeie. Se pare ca esti un baiat muncitor si capabil sa intretii o familie. In privinta copilului, cand ea va mai apela la tine pentru bani, oblig-o sa vina sa-ti arate copilul si toti banii pe care ii dai sa-i dai in mod legal, pe baza de chitanta, sa ai o dovada. Nu sunt jurist, dar este sfatul unui barbat care intuieste caracterul sotiei tale.
Daniel, multumesc pentru raspuns. Lasand moralitatea la o parte, pe care, iata, unii cetateni nu o cunosc, cred ca si Statul roman acorda prea usor cetatenii. Bunaoara cazul de fata si iata de ce spun asta: sirianul in cauza este un afacerist dubios, care isi injoseste nevasta dupa legile siriene. Este inadmisibil ca sa ai cetatenie romana si sa iti tratezi nevasta, romanca, dupa legile care iti convin. Cum sa ai doua cetatenii si sa le fluturi dupa bunul plac? In juramantul depus la obtinerea cetateniei, se spune clar: - "Jur sa fiu devotat patriei si poporului roman, sa apar drepturile si interesele nationale, sa respect Constitutia si legile Romaniei", dar nu se specifica doar pe teritoriul Romaniei. Adica nu esti roman, fie si cu cetatenie acordata, doar pe teritoriul tarii noastre, ci oriunde te-ai afla.
Repet, lasand moralitatea la o parte, acest om poate veni cu cea de-a doua sotie in Romania si poate sta bine mersi cu doua femei in pat...si inca LEGAL. Cu una este casatorit si in Romania si in Siria si poate arata pasaport romanesc. Cu cea de-a doua, poate arata pasaport sirian si poate demonstra ca este casatorit legal in Siria, dar fireste nu are de ce sa-si inscrie si cea de-a doua casatorie in Romania. De ce ar face-o, este doar cetatean Sirian, ce treaba are el cu Romania? Poate fi acest caz, nu neaparat in particular, o tema de meditatie pentru juristi, pentru Comisia de acordare a cetateniei romane, pentru CEDO?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Va multumesc pentru raspuns. As vrea sa-mi explicati, totusi, daca acest cetatean este sau nu si roman, oriunde s-ar afla... Adica statutul de roman si obligatia de a respecta legile Romaniei se rezuma doar pe teritoriul tarii noastre? Atunci de ce cand calatoreste prin Europa isi ia pasaportul romanesc si beneficiaza de statutul de cetatean al Uniunii Europene, conform cetateniei romane? Daca ar calatori cu pasaportul sirian ar fi foarte greu, daca nu chiar imposibil, sa-si ia viza de calatorie prin Germania, Marea Britanie, Franta, etc... Prin urmare, persoana care dobandeste cetatenia prin acordare este mai avantajata decat romanul prin nastere, ca nu trebuie sa respecte toate legile romanesti. Sunt confuz sau ati inteles ce vreau sa spun?
Din pacate nu am inteles exact raspunsul dumneavoastra. Va rog sa-l reluati si sa-l detaliati. Multumesc!
Va supun atentie o problema foarte grea: am o ruda casatorita cu un sirian de20 de ani. El si-a luat si cetatenie romana,dar ea nu si-a luat si cetatenie siriana. Anul trecut s-au mutat in Siria, iar el s-a casatorit a doua oara. Legea lor le permite sa aiba pana la 4 neveste. Las la o parte complicatiile cu un copil minor...va intreb doar daca acest om nu incalca legile Romaniei, avand in vedere ca este si cetatean roman, dar nu numai cand este in Romania, ci si cand se afla in alta parte. Va rog sa-mi dati un raspuns, daca se poate, mai ales ca avocatii pe care i-am consultat au cam dat din umeri a nestiinta.