avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate seftaka

Activitate seftaka

Multumesc frumos!
Buna ziua! Sunt angajat cu forme legale ca inginer pe perioada nederminata, din luna iulie anul curent! In urma cu cateva zile m-am angajat la alta firma tot in acelasi domeniu, dar ca munitor necalificat in contract, pentru plata unor impozite mai mici! Cu cei din urma plec in strainatate pentru cateva luni! Pot merge cu ambele contracte in acelasi timp, am cerut concediu fara plata in tot acest timp, si ma asteapta nu exista probleme!
Am inteles, va multumesc tuturor pentru interes!
Deci concluzia! Am inca drept legal, eu sunt anul 4 cu o restanta, trebuia sa termin in vara aceasta, dar raman in prelungire de studii! Pot duce iar adeverinta dupa 1 octombrie pentru anul 2012-2013! Legislatia e sumara, banuiesc ca exista diferite hibe ascunse! Intreb pentru ca nu vreau sa ma trezesc cu rigori legale, sau sa mi se ceara sa inapoiez banii Multumesc!
Buna ziua! Dilema mea este urmatoare, si am nevoie de un sfat corect! Am terminat anul 4 de inginerie, dar din pacate am ramas cu o restanta, deci nu am finalizat studiile! In paralel m-am angajat ca inginer cu un venit brut pe contract de 1340 lei! La facultate am intrebat daca mi se da adeverinta pentru oficiul de pensii, pentru ca inca mai sunt la studii, iar raspunsul a fost afirmativ! Intrebarea mea, este ilegal acest lucru, din cate am citit nu se suspenda daca se va acumula salariul cu pensia de urmas! Este din partea tatalui! Multumesc
Buna ziua! CUm am spus in titlu, am pensie de urmas si as vrea sa ma angajez, stiu de acea regula de cumul cu o patrime din salariu mediu brut, dar as putea discuta cumva cu angajatorul, sa ma angajeze prin alt document in afara cartii de munca, sa-i explic situatia, pentru ca nu vreau sa pierd acei bani, sunt student. Multumesc!