avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate luciancraiova

Activitate luciancraiova

Buna ziua si va multumesc pentru raspunsuri , eu am aflat urmatoarele , nu stiu daca este tot corect ,dar a aparut o situatie noua si prin urmare o noua nedumerire :

Am fost casatorit in romania din 2005 pana in 2010, cand a fost desfacuta casatoria prin o hotarare de divort emisa de judecatorie, insa hotararea de divort nu a fost inscrisa la registrul civil(asa cum prevede legea din 2011) iar in registrul civil am ramas casatorit :) , abia saptamana trecuta am aflat acest lucru si am facut si inscrierea (prin interpus) insa eu, asa cum rezulta din intrebarea initiala m-am casatorit in Gibraltar in 2014, iar ca urmare a inscrierii a hotararii de divort voi obtine un certificat de celibat, imi este de folos pentru a transcrie sau inscrie certificatul de casatorie ?folosesc transcriere si inscriere , pentru ca am inteles urmatoarele :
-transcriere, este la ambasada sau consulat roman ,
-inscrire este direct in romania la ultimul domiciului avut.
Din discutiile purtate (via email si telefonic) call center ambasada,nu am inteles mai nimik , sunt informatii contradictorii si total aiurea (am dat chair de unu care nu stia de cine apartine Gibraltar!? ;presupun ca nu s-au ostentit sa citeasca legea si o fac atunci cand primesc o intrebare, mai mult dect atata fac confuzii de termeni si/sau acte!
Pe de alta parte , am luat legatura si cu ambasada Romaniei la Londra si acolo da, sunt informati si dau raspunsuri scurte si la obiect, intr-un timp foarte rapid , in aceiasi zi pe email! Toata stima pentru staff-ul de acolo!Din pacate tot nu sunt lamurit total (chiar si dupa ce am citit lega HG 64/2011 tot nu inteleg ce am de facut !
Asa cum stie toata lumea , in Romania , odata casatorit poti alege atunci numele de familie pe care o sa il poarte noua falilie si ma gandeam sa fac asta (sa preiau numele de familie al sotiei), asa ca am intrebat si acest lucru peste tot, am primit urmatoarele raspunsuri:
-la ambasada din UK este necesara prezenta ambilor soti pentru a semna declaratia priviind numele purtat,deci nu doar cetateanul roman!(poate eu nu am inteles bine )
-in romania se poate face personal de catre cetateanul roman sau cu procura,deci fara a fi necesara prezenta sotiilor!
Concluzia:
- dupa inscrierea divortului,voi obtine un certificat de celibat ,ajuta la transcrierea/inscriere casatoriei?
-prezenta obligatorie a sotiilor la ambasada este doar daca cetateanul roman opteaza pentru schimbarea numelui si/sau pentru transcriere nomala a casatoriei ??
-prin procura doar pentru inscriere casatoriei ,fara schimbare de nume de familie a cetateanului roman , este la fel de rapida incrierea precum se face la ambasada??(la Londra certificatul de casatorie roman ca urmare a transcrierei unui certificat de casatorie strain se face in aceiasi zi cu depunerea,evident daca toate actele sunt in regula)?

Stie cineva raspunsul la intrebarile mele?
In speranta ca ma fac inteles in textul de mai sus va multumesc si cer iertare pentru graba in care am conceput acest mesaj , insa este o situatie tracasanta pentru mine la acest moment!
O zi buna la toata lumea !


PS :Daca este cineva din Craiova ,avocat, care ma poate ajuta sa fac acest lucru contra cost, sa imi lase un PM!
Buna ziua,
Cetatean roman casatorit cu cetatean mexican , in Gibraltar (apartine de UK), doresc sa inscriu casatoria in Romania, insa nu doresc la localitatea de resedinta din motive personale , este posibil sa se faca inscrierea la sec.1 Bucuresti??
este posibila inscrierea casatoriei de catre o alta persoana prin procura,cat si cererea de schimbare a numelui de familie ( sotul cetatean roman , doresc sa preiau numele de familie al sotiei)?
Poate cineva de aici sa faca si o eventuala estimare a costuriilor implicate ,si/sau o oferta de pret pentru a ma ajuta sa solutionez problema mea?
In speranta ca vpi primii raspunsuri favorabile cat si o solutie la problema mea va multumesc tuturor coalboratoriilor acestui site!
Cu stima , Lucian S.
simonette12 a scris:

Puteti fi reprezentat in dosarul de divort de catre un avocat, insa conditia este in primul rand sa va angajati unul, apoi sa-l imputerniciti in baza unei procuri speciale sa va reprezinte interesele in respectivul dosar si de asemenea va trebui sa-i inmanati acestuia si dovezi al resedintei dvs.din tara respectiva.;)

Pai sunt plecat , temporar , cu afaceri ,deci nu se pune cazul unei resedinte !Ca sa pot angaja un avocat , trebuie sa fiu in tara? asta este intrebarea!?Vreau sa stiu ce este in acel dosar , ce se cere si cum este motivat !
Eram absolut convins ca dvs. o sa imi raspundeti, asta dupa ce am citit "o gramada" de raspunsuri date de dvs. :), la obiect (!) si foarte rapida sunteti doamna !Aveti tot respectul meu!
Multumesc mult pentru raspuns!
salut!
in seara asta am "gogalit" numele meu :) si am gasit o citatie in paginile ziarului "Adevarul", sunt citat pentru divort de sotia mea (am verificat pe just.ro!) pe data de 06.07.ac.Sunt plecat din tara de 2 luni si nu stiam nimic despre un eventual divort(!) asa ca sunt luat prin surprindere :((! citatia este pentru al 2-lea termen procesual si este pe "fond",am calitatea de "reclamat" atat eu persoana fizica cat si societatea pe care o administrez si la care sunt asociat unic( chiar nu inteleg de ce este citata in divort si o societatecomerciala...:p), nu vreau si nici nu pot sa ma intorc in tara pentru data de 06.07.2010 , dar doresc sa fiu reprezentat si sa pôt stiudia dosarul inainte ! Pot face acest lucru ( de a fi reprezentat de un avocat) fara sa merg in romania? si daca da , cum.?
Multumesc foarte mult!
P.S. Super treaba cu acest forum!!!